Przejdź do treści

"Akcja Kopernik" | #M2WSwirtualnie

02/04/2020 - 09:47
okładka komiksu

Kim był Maciej Aleksy Dawidowski, ps. „Alek”? Na czym polegał mały sabotaż? Dziś w ramach naszego cyklu #WirtualnePorankizHistorią opowiemy Wam o jednym z bohaterów „Kamieni na szaniec” autorstwa Aleksandra Kamińskiego. Poniżej znajdziecie pomocnik historyczny zamieszczony w komiksie „Akcja Kopernik”, wydany przez MIIWŚ. Zachęcamy do zapoznania się z materiałem oraz spędzania czasu z #M2WSwirtualnie!

Komiks „Akcja Kopernik” to ilustrowana opowieść o słynnej akcji usunięcia z pomnika Mikołaja Kopernika w Warszawie tablicy z niemieckim opisem monumentu, którym okupanci zakryli napis w języku polskim. Dokonał tego Maciej Aleksy Dawidowski „Alek”, jeden z bohaterów wydanej w 1943 r. książki Aleksandra Kamińskiego „Kamienie na szaniec”. „Alek” był jednym z wielu młodych ludzi, którzy w czasie okupacji stawiali opór Niemcom, podejmując odważne działania w ramach małego sabotażu, czyli wojny psychologicznej z Niemcami, odgrywającej bardzo ważną rolę w budowaniu w okupowanym społeczeństwie przekonania, że pokonanie wroga jest tylko kwestią czasu. Warto tu również wspomnieć, że kopia odkręconej przez „Alka” mosiężnej płyty z pomnika Kopernika, którą Niemcy zakryli w 1939 r. polski napis „Mikołajowi Kopernikowi – Rodacy”, znajduje się na wystawie głównej Muzeum II Wojny Światowej. 

W naszej dzisiejszej publikacji odnajdziecie m.in. pomocnik historyczny, który w przejrzysty sposób ułatwi Wam poznanie tła historycznego wydarzeń przedstawionych na kartach komiksu. Znajdują się w nim także biografie postaci i opisy eksponatów z kolekcji MIIWŚ, które stały się inspiracja do powstania książeczki. Autorką scenariusza komiksu i dodatku historycznego jest Elżbieta Olczak, twórcą rysunków jest natomiast Sławomir Kiełbus.
 
Komiks w wersji papierowej jest do nabycia w sklepiku muzealnym, tymczasem jednak polecamy zakup w księgarni internetowej na stronie: 
https://www.motyleksiazkowe.pl/komiksy/27839-akcja-kopernik-komiks-muzeum-ii-w-9788363029784.html