Przejdź do treści

ŻYCIE CODZIENNE ŻOŁNIERZY POLSKICH SIŁ ZBROJNYCH NA ZACHODZIE 1939-1947

ŻYCIE CODZIENNE ŻOŁNIERZY POLSKICH SIŁ ZBROJNYCH NA ZACHODZIE 1939-1947

Mariusz Gąsior, Jan Szkudliński, Artur Wodzyński

Album zawiera fotografie prezentujące codzienność żołnierzy służących w Polskich Siłach Zbrojnych w czasie wojny i tuż po jej zakończeniu. Zamieszczony w nim materiał fotograficzny pochodzi ze zbiorów Imperial War Museums w Londynie oraz Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. 

Selekcji i opracowania dokumentów do publikacji dokonali Mariusz Gąsior z londyńskiego Muzeum oraz dr Jan Szkudliński i Artur Wodzyński z gdańskiej instytucji.

Niniejsza publikacja poświęcona jest przede wszystkim codziennym czynnościom z życia żołnierzy, rzadziej wspominanym w pamiętnikach niż wydarzenia z walk. Oczywiście nie zabrakło też zdjęć dokumentujących sceny związane z bitwami i w czasie działań, gdyż wówczas okoliczności narzucały układ codziennych zdarzeń, i tu nie było już podziału dnia na czas służby i czas po służbie.

W poszczególnych rozdziałach znajdują się zdjęcia dokumentujące warunki mieszkaniowe na kwaterach, w drodze do wojska, w boju, codzienne ćwiczenia, jedzenie posiłków, warunki higieniczne, wspólne obchodzenie świąt, pobyt w szpitalu i leczenie. Zaś w części poza służbą pokazane są sytuacje z życia żołnierzy w czasie wolnym, czyli uprawianie sportu, spotkania z żołnierzami sojuszniczych armii, spotkania towarzyskie, a także zabawy ze zwierzętami, należącymi osobiście do któregoś z członków oddziału czy załogi okrętu, lub też stanowiące własność  jednostki.

W albumie poświęcono również miejsce służbie kobiet, gdyż przy Polskich Siłach Zbrojnych powołano formacje: Pomocniczą Służbę Kobiet, Pomocniczą Lotniczą Służbę Kobiet i Pomocniczą Morską Służbę Kobiet. W publikacji znalazł się rozdział opowiadający o życiu dzieci i młodzieży, co wiąże się z faktem, iż przy wojsku wyprowadzonym przez generała Władysława Andersa ze Związku Radzieckiego było kilka tysięcy młodych ludzi. Album zamyka rozdział „W rozterce” przedstawiający sytuację polskich żołnierzy po zakończeniu wojny i losy tych, którzy zdecydowali się wrócić do kraju lub pozostać na obczyźnie.

Zgodnie z tradycją dotychczas wydawanych albumów przez Muzeum II Wojny Światowej materiał ilustracyjny uzupełniony jest fragmentami relacji żołnierzy, którzy opowiadają o prezentowanych aspektach życia w wojsku.

Opis bibliograficzny:  M. Gąsior, J. Szkudliński, A. Wodzyński, Życie codzienne żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie 1939-1947, Gdańsk 2016, s. 248, ISBN 978-83-63029-57-9, wydawca: Muzeum II Wojny Światowej

Album dostępny w księgarniach i w księgarni internetowej dystrybutora Motyle książkowe.