W albumie O Zofii Kossak w konspiracji i prywatnie / On Zofia Kossak in Conspiracy and Private Life autorzy przyjmują nietypową perspektywę narracyjną – opisowo-wspomnieniową formę opowiadania.

Treść publikacji stanowi wielobarwny wyborów wspomnień osób, które znały osobiście Zofię Kossak – jej rodziny, przyjaciół czy znajomych. Celem albumu nie jest więc tworzenie kolejnej biografii pisarki i działaczki, ale przypomnienie tej nietuzinkowej postaci, która pośmiertnie została odznaczona medalem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata oraz Orderem Orła Białego. Książka składająca się z ośmiu rozdziałów (Zofia Kossak prywatnie, Z niezwykłego rodu, Pomiędzy Nowosielicą a Górkami, Czas odwagi i poświęcenie, Protest!, W otchłani, Otwarte drzwi i Powrót) w sposób chronologiczny przedstawia życie i dokonania Polki, skupiając się jednak nie tyle na odtwarzaniu kolejnych faktów, ale na motywacjach, pragnieniach, dążeniach czy przekonaniach Zofii Kossak. Treść publikacji urozmaica i wzbogaca obfity materiał ilustracyjny – publikowane w książce fotografie pochodzą m.in. z prywatnych archiwów rodzinnych, ze zbiorów Muzeum II Wojny Światowej czy z Muzeum Zofii Kossak-Szatkowskiej w Górkach Wielkich. 

 

Dwujęzyczna książka skierowana jest do polskiego oraz zagranicznego odbiorcy.

 

Wojciech Grott, Marcin Kłodziński, Wirginia Węglińska, O Zofii Kossak w konspiracji i prywatnie / On Zofia Kossak in Conspiracy and Private Life, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Gdańsk 2021, ss. 156, ISBN: 978-83-65957-31-3.