Przejdź do treści
Irena Sendlerowa i łyżeczka życia
Irena Sendlerowa i łyżeczka życia
Oliwia Gałka-Olejko, Janusz Wyrzykowski
Komiksy

Choć ryzykując własnym życiem, przyczyniła się do uratowania około 2,5 tys. żydowskich dzieci w okupowanej Warszawie, przez wiele lat pozostawała praktycznie nieznana. Mowa o Irenie Sendlerowej, polskiej działaczce społecznej, której odwaga i wrażliwość na ludzką krzywdę nie pozwalały bezczynnie patrzeć na zagładę narodu żydowskiego.

 

Wydany przez Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku komiks w barwny i poruszający sposób opowiada o życiu i poświęceniu Ireny Sendlerowej. Tytułowa łyżeczka – eksponat w zbiorach gdańskiego muzeum – to jedyna materialna pamiątka zachowana przez dziecko ocalałe z warszawskiego getta. Wspomnianym dzieckiem – najmłodszym spośród setek ocalonych dzięki zaangażowaniu Ireny Sendlerowej – była Elżbieta Ficowska, przeniesiona jako niemowlę w 1942 r. na aryjską stronę, w drewnianej skrzynce. Tę dramatyczną historię również można prześledzić na kartach komiksu.

 

Oliwia Gałka-Olejko, Janusz Wyrzykowski, Irena Sendlerowa i łyżeczka życia, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Gdańsk 2018, ss. 40, ISBN 978-83-65957-05-4.