Wystawa „Pamięć w ziemi zapisana. Archeologia Westerplatte” opowiada o historii Westerplatte poprzez artefakty znalezione na jego obszarze w czasie badań archeologicznych prowadzonych tam od 2016 r.
Od 2016 r. na terenie byłej Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte prowadzone są prace archeologiczne. W trakcie kilkuletnich wykopalisk odnaleziono ponad 80 tys.
Po ośmiu latach od otwarcia – w momencie, kiedy wystawę główną Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku obejrzało już ponad 3 miliony zwiedzających – udowadniamy po raz kolejny, że nasza ekspozycja pełna jest niezwykłych opowieści.
Prawo do własnej organizacji pocztowej w Wolnym Mieście Gdańsku przyznano Polsce w postanowieniach traktatu wersalskiego i późniejszych umowach. Przez całe dwudziestolecie międzywojenne polska organizacja pocztowa była źródłem konfliktu.
Zapraszamy na wykład „German Women in Occupied Poland: Comrades, Wives, Adventurers" (Niemki w okupowanej Polsce: towarzyszki, żony, awanturniczki), który 6 lutego 2025 roku w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku wygłosiła prof. Elizabeth Harvey.
Zachęcamy do obejrzenia krótkiego wideo, przedstawiającego zakres napraw, a także montaż nowych elementów ekspozycji, jakie zostały zrealizowane w trakcie prac remontowych w dniach 7-17 stycznia 2025 roku na wystawie głównej Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.
Rozpoczynamy publikację cyklu filmów, które powstały we współpracy z Historią bez kitu – kanałem na YouTube poświęconym historii najnowszej, prowadzonym przez Towarzystwo Edukacji Obywatelskiej.