Syn Szawła
27/01/2023
-
27/01/2023

SYN SZAWŁA

Reż. László Nemes, 107 min, 2015, Węgry, dramat
Nagrody: Oscar za najlepszy film nieanglojęzyczny; Złoty Glob za najlepszy film zagraniczny; Grand Prix na MFF w Cannes za najlepszy film

 

SEANS:

27.01.2023 - 17.15

Wstęp: 10 zł - bilet normalny; 1 zł - bilet ulgowy dla uczniów, studentów, seniorów*
* Bilet ulgowy za 1 zł dostępny tylko w kasie za okazaniem dokumentu potwierdzającego uprawnienie do zniżki.


OPIS: Rok 1944, niemiecki nazistowski obóz zagłady Auschwitz-Birkenau. 48 godzin z życia Szawła Ausländera, członka Sonderkommando – oddziału żydowskich więźniów zmuszonych asystować nazistom w wielkiej machinie Zagłady – na krótko przed wybuchem buntu. W rzeczywistości, której nie sposób pojąć, w sytuacji bez szans na przetrwanie, Szaweł próbuje ocalić w sobie to, co zostało z człowieka, którym kiedyś był i za wszelką cenę, na przekór obozowej rzeczywistości, godnie pochować chłopca, w którym widzi swego syna.

Debiut 38-letniego László Nemesa przełamuje dotychczasowe, typowe dla fabuł o Holokauście klisze narracyjne. Reżyser rezygnuje z epickiej skali, która tworzy iluzję, że jesteśmy w stanie pojąć skalę tej zbrodni. Film Nemesa cechuje maksymalny realizm i perspektywa jednostki patrzącej na fragmenty piekła.

„Syn Szawła” powstał z głębokiej potrzeby autentyczności, a drobiazgowa dokumentacja i produkcja zajęły twórcom pięć lat. Być może dlatego Claude Lanzmann, twórca legendarnego dokumentu „Shoah”, przeciwnik filmowych inscenizacji Zagłady, podszedł po seansie do Nemesa i podziękował mu za film.