Spektakl teatralny – Obywatel Junod (Festiwal Kultury Utraconej)
14/05/2022
Godzina wydarzenia
16:00
-
15/05/2022
Godzina zakończenia
18:00

Spektakl teatralny – Obywatel Junod (Festiwal Kultury Utraconej)

Spektakl podejmuje wielowątkową historię śmierci jednego z najwybitniejszych twórców polskiego kina przedwojennego – Eugeniusza Bodo. Do 1989 roku w społeczeństwie krążyło wiele różnych, wykluczających się wersji wyjaśniających okoliczności śmierci artysty. Dopiero rozpad Związku Radzieckiego umożliwił dotarcie do akt NKWD, z których wynika, że Bodo został rozstrzelany pod koniec 1943 roku w Butyrkach w Archangielskiej Obłasti.

 

Narracja spektaklu zbudowana jest wokół przesłuchań Bodo, którego funkcjonariusze NKWD oskarżają o działalność szpiegowską. Sytuacja przybiera obrót potwornie surrealistyczny, gdy okazuje się, że dowodami na rzekome szpiegostwo mają być… filmy, które aktor współtworzył! Dramaturgię zdarzeń potęguje rodzaj fatum, które zdaje się kreować okoliczności działające na niekorzyść bohatera wbrew wszelkim zasadom logiki. Autentyczna historia bożyszcza przywodzi na myśl skojarzenia z prozą takich mistrzów pióra jak Michaił Bułhakow czy Franz Kafka. Sceny śledztwa przeplatane są retrospektywami z czasów, gdy Bodo święcił rekordy popularności na planach filmowych i na scenach kabaretów w Polsce i Rosji. Będziemy mieli okazję usłyszeć wykonania takich przebojów jak „Sex appeal” czy utworów nieco mniej rozpoznawalnych.

 

Spektakl zostanie wystawiony dwukrotnie: 14 i 15 maja 2022 roku o godzinie 16:00 i 18:00 w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

 

Więcej informacji dostępnych jest na stronie internetowej #M2WŚ.