Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

KONCERT | POKAZ FILMU | ZAJĘCIA EDUKACYJNE


Każdego roku, 1 marca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, w ramach którego upamiętnieni są żołnierze antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. Muzeum II Wojny Światowej wraz Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku oraz Parafią pw. św. Brygidy w Gdańsku mają zaszczyt zaprosić na wydarzenia mające w szczególny sposób uhonorować pamięć o Żołnierzach Wyklętych.

Poniżej prezentujemy program obchodów:

1 marca 2020 roku

9:30 - Apel pamięci, Pomnik Żołnierzy Wyklętych, skwer w okolicy ul. 3-go Maja w Gdańsku, organizator: Instytut Pamięci Narodowej

10:15 - Złożenie kwiatów na grobach Danuty Siedzikówny „Inki” oraz Feliksa Selmanowicza „Zagończyka”, Cmentarz Garnizonowy w Gdańsku, organizator: Instytut Pamięci Narodowej

11:00 – Msza Święta w Bazylice pw. św. Brygidy, organizator: Parafia pw. św. Brygidy

12:30 – Pokaz filmu „Milczące pokolenie”, Kino Muzeum, organizator: Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

18:00 – koncert Lecha Makowieckiego i zespołu Zayazd, sala konferencyjna im. Jana Olszewskiego, organizator: Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

 

Tego dnia w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zaplanowano z tej okazji szereg wydarzeń:


???? Koncert Lecha Makowieckiego i zespołu Zayazd

Na scenie wystąpią:
Lech Makowiecki – śpiew, gitara
Bożena Makowiecka – śpiew
Lech Bolibok – skrzypce, altówka, śpiew

Na scenie w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku wystąpi Lech Makowiecki z zespołem Zayazd – jeden z najważniejszych bardów współczesnej piosenki. Kompozycje Makowieckiego są mocno zakorzenione w polskiej historii, odwołują się do rodzimej kultury i tradycji. Rekonstruują najszlachetniejsze, ale i najdramatyczniejsze momenty z naszej przeszłości, poruszając takie zagadnienia, jak między innymi hekatomba katyńska, tragedia Powstania Warszawskiego czy krwawa bitwa pod Monte Cassino. W utworach artysty znajdziemy wizerunki polskich władców, bohaterów i męczenników.

???? Bilety na koncert w cenie 10 zł dostępne są w kasach biletowych oraz online - KUP BILET 
Uwaga! Dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny przygotowaliśmy specjalną ofertę:
- przy zakupie 2 lub 3 biletów jeden jest darmowy,
- przy zakupie 4 lub 5 biletów dwa są darmowe.

Aby skorzystać z rabatu bilety zakupić można jedynie w kasach biletowych. Warunkiem uzyskania obniżki jest przedstawienie ważnej Karty Dużej Rodziny.

 

???? „Milczące pokolenie”, reż. Paweł Domański, 47 min., 2019, Polska, dokumentalny

Film o powojennych losach żołnierzy Armii Krajowej – mordowanych, więzionych lub szykanowanych przez komunistyczną władzę w Polsce. Poznajemy w nim historię major Danuty Szyksznian-Ossowskiej. W 1944 roku została aresztowana przez NKWD i trafiła do więzienia w Wilnie. Po wielodniowych torturach wysłano ją do sowieckiego łagru. Po wojnie nie mówiła nikomu przez co przeszła, nawet własnej rodzinie. Była inwigilowana i zastraszana przez komunistyczne służby. Po latach milczenia jej historię poznaje wnuk Michał. Wyrusza on w podróż do Wilna, gdzie odnajduje nie tylko przerażającą prawdę o przeszłości swojej babci, ale również odpowiedzi na pytania o własną tożsamość. Wszystko to dzieje się w momencie, w którym naukowcy i historycy odnajdują szkielety skazanych na zapomnienie bohaterów – towarzyszy broni Danuty Szyksznian-Ossowskiej.

W pokazie uczestniczyć będą twórcy filmu, między innymi reżyser Paweł Domański oraz bohaterowie dokumentu – wśród nich Michał Szyksznian. Po zakończeniu projekcji zaplanowano rozmowę z zaproszonymi twórcami na temat, którą moderować będzie dr Marek Szymaniak, kierownik Działu Naukowego w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

???? Wstęp na pokaz jest bezpłatny. Darmowe wejściówki do pobrania w kasach biletowych.

 

W ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, edukatorzy poprowadzą dla chętnych zajęcia edukacyjne na wystawie głównej Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku:
11:00 – Żołnierze Niezłomni
12:00 – Losy Polaków na Wschodzie
13:00 – Żołnierze Niezłomni
14:00 – Losy Polaków na Wschodzie

Więcej informacji pod nr. tel. +48 58 760 31 97

Plan wydarzeń