Przejdź do treści

Zbiory Muzeum powiększyły się o album ze zdjęciami wykonanymi przez niemieckiego żołnierza w latach 1939-1941

10/01/2019 - 15:31
Zbiory Muzeum powiększyły się o album ze zdjęciami wykonanymi przez niemieckiego żołnierza w latach 1939-1941

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku nieustannie prowadzi działania mające na celu pozyskiwanie eksponatów. Nowy eksponat w zbiorach Muzeum to album należący do anonimowego żołnierza niemieckiego zawierający zdjęcia z okresu jego służby wojskowej w latach 1939-1941. Wśród zdjęć dotyczących szkolenia i szlaku bojowego znajdują się także te wykonane w Gdańsku na przełomie 1939 i 1940 roku. 

Najprawdopodobniej w czasie wolnym od służby właściciel albumu wykonał serię zdjęć przedstawiających zabudowę miejską Gdańska, Westerplatte, cumujące w porcie okręty Kriegsmarine, cmentarz  centralny (Srebrzysko) oraz zamek w Malborku i zabudowania znajdujące się na Helu. 

Dodatkowo zakupiono także pojedyncze fotografie wykonane z pokładu okrętu Schleswig-Holstein oraz na terenie Westerplatte we wrześniu 1939 roku. 

Dział Zbiorów Muzeum

Dział Zbiorów Muzeum zajmuje się pozyskiwaniem, ewidencjonowaniem i gromadzeniem eksponatów, na które składają się dary, zakupy oraz depozyty. Współpracuje z Działem Wystaw w celu zaprezentowania obiektów na wystawach oraz w ramach innych projektów wystawienniczych.