Wystawa czasowa „Walka i Cierpienie. Obywatele polscy podczas II wojny światowej”
01/01/2019
-
28/02/2022

Wystawa czasowa „Walka i Cierpienie. Obywatele polscy podczas II wojny światowej”

Wystawa czasowa „Walka i Cierpienie. Obywatele polscy podczas II wojny światowej” pomyślana jest jako projekt interdyscyplinarny, oparty na rozmaitych formach, mediach i rozwiązaniach scenograficznych.

 

Składają się one na spójną opowieść o polskim doświadczeniu II wojny światowej, ze szczególnym uwydatnieniem grozy i tragizmu tamtych czasów.
 

Wystawa ma przemyślaną strukturę z precyzyjnie odmierzoną chronologią i dramaturgią, pozwalającą zapoznać się z wieloma kwestiami dotyczącymi okresu wojny. Naszą intencją jest poruszenie emocji osób zwiedzających tak, by w jak najbardziej sugestywny sposób opowiedzieć o okropieństwach II wojny światowej, poprzez wydarzenia i zjawiska wskazujące na wyjątkowość polskiego doświadczenia. 
 

Prezentujemy Państwu wystawę, która opowiada nie tylko o kataklizmie najstraszniejszej z wojen, ale także przedstawia wyjątkowe umiłowanie wolności. O świcie 1 września 1939 r. atak Rzeszy Niemieckiej na Polskę rozpoczął II wojnę światową. Kilkanaście dni później napaści dokonał Związek Sowiecki. Polacy podjęli walkę zbrojną w obronie ojczyzny i mimo klęski kontynuowali ją na innych frontach. W zniewolonym kraju zorganizowali konspirację cywilną i wojskową, poza granicami walczyli w szeregach regularnych armii. Podczas okupacji polscy obywatele doświadczali powszechnego terroru i cierpieli prześladowania. Dominująca większość walczyła o przetrwanie w wojennej codzienności. Genotyp wolności sprawił jednak, że wbrew tym okolicznościom gotowi byli bronić własnej tożsamości, języka i pamięci narodowej. Tą pamięcią – pełną bólu, cierpienia i walki o niepodległość – chcemy się dziś z Państwem podzielić" - dr Karol Nawrocki, Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku