Archiwum Prezydenta Republiki Kazachstanu

Wizyta w Archiwum Prezydenta Republiki Kazachstanu

Dyrekcja Muzeum II Wojny Światowej i zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej Mateusz Szptyma odwiedzili 27 kwietnia 2018 r. Archiwum Prezydenta Republiki Kazachstanu. Polska delegacja obejrzała wystawę poświęconą pracy tej instytucji. Było to jedno z wydarzeń towarzyszących obchodom Tygodnia Polskiego w Ałmaty w Kazachstanie.

Dyrektor Muzeum dr Karol Nawrocki, zastępca dyrektora dr Tomasz Szturo i zastępca prezesa Mateusz Szptyma spotkali się z Kajratem Alimgazinovem, zastępcą dyrektora Archiwum Prezydenta Republiki Kazachstanu, najważniejszej placówki archiwalnej w Kazachstanie.

Polska delegacja po zapoznaniu się z wystawą poświęconą pracy archiwum, wysłuchała prezentacji Ewgenij Czilikowej na temat historii Polaków w Kazachstanie. Zastępca prezesa IPN podziękował za zaproszenie i wyraził swoje uznanie dla badań nad historią Polaków i zainteresowaniem ich losem w Kazachstanie. Zauważył, że żywi nadzieję na podpisanie umowy z kazachskim archiwum i nawiązanie owocnej współpracy naukowej.

Była to kolejna wizyta Dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Archiwum Prezydenta Republiki Kazachstanu. Pokłosiem zeszłorocznego spotkania było podpisanie umowy o współpracy obu placówek, m.in. w celu realizacji wystaw czasowych, organizacji staży naukowych i opracowania dwujęzycznych publikacji.

W lutym tego roku w ramach obopólnej współpracy reprezentanci archiwum: zastępca dyrektora prof. K. Alimgazinov, doradca dyrektora M. Zhylgeldinov oraz naczelny dyrektor archiwów południowego Kazachstanu S. Madiyeva byli gośćmi Muzeum II Wojny Światowej, gdzie odbyli staż naukowy poznając specyfikę pracy archiwów i muzeów w Polsce, a także historię Kazachstańczyków przebywających w naszym kraju.