Promocja książki Piotra M. Majewskiego w Pradze. Od lewej: dr Adrian Portmann-von Arburg, dr hab. Piotr M. Majewski oraz doc. Jiří Friedl. Fot. Knihovna Václava Havla

Promocja książki Piotra M. Majewskiego w Pradze

26 listopada w Bibliotece Václava Havla w Pradze odbyła się promocja książki Piotra M. Majewskiego Sudetští Nĕmci 1848-1948. Dĕjiny jednoho nácionalismu [Niemcy sudeccy 1948-1948. Historia pewnego nacjonalizmu], która ukazała się nakładem stowarzyszenia obywatelskiego Conditio Humana przy wsparciu Forum Polsko-Czeskiego i Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Książka opisuje dzieje ludności niemieckiej zamieszkującej ziemie czeskie, począwszy od roku 1848, gdy po raz pierwszy dały tam o sobie znać konflikty narodowościowe, aż po wysiedlenie Niemców w 1948 r. Autor porusza takie zagadnienia, jak: konflikty czesko-niemieckie przed I wojną światową i próby ich rozwiązania, sytuacja mniejszości niemieckiej w międzywojennej Czechosłowacji, rola Niemców czeskich w polityce okupacyjnej III Rzeszy, przebieg wysiedleń po 1945 r. Koncentruje swą uwagę przede wszystkim na I wojnie światowej i dwudziestoleciu międzywojennym.

W polskim wydaniu książka ukazała się w 2008 r. nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego.