Pokaz specjalny spektaklu filmowo-multimedialnego "Wybuch"

Prezydenci Polski i Niemiec na pokazie spektaklu "Wybuch" z okazji 75. rocznicy wybuchu wojny

Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Bronisław Komorowski wraz z małżonką oraz Prezydent Federalnej Republiki Niemiec Joachim Gauck uczestniczyli wieczorem 1 września w pokazie specjalnym spektaklu filmowo-multimedialnego „Wybuch” wg. pomysłu Andrzeja Wajdy, zrealizowanego przez Muzeum II Wojny Światowej.

W dniu 1 września w godzinach wieczornych odbył się pokaz specjalny spektaklu filmowo-multimedialnego „Wybuch” przygotowanego przez Muzeum z okazji 75. rocznicy wybuchu wojny, w którym uczestniczyli Prezydenci RP Bronisław Komorowski oraz FRN Joachim Gauck wraz z młodzieżą z Polski i Niemiec.

Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej, prof. Paweł Machcewicz witając zaproszonych mówił: - Spektakl jest połączeniem filmu, widowiska multimedialnego i wideo mappingu. Opowiada o historii Polski i Europy w jej najbardziej dramatycznym momencie. O najtrudniejszym momencie w historii stosunków polsko-niemieckich; w Polsce pamięć o nich jest wciąż bolesna i żywa - zaznaczył profesor. Zwrócił uwagę, że Polacy są świadomi i doceniają jak wiele zrobiono w poprzednich dziesięcioleciach dla pojednania polsko-niemieckiego w obu krajach. - I to pojednania, które nie odwraca się od historii, ale wręcz przeciwnie, czyni z dialogu wobec przeszłości główny nurt pojednania pomiędzy krajami – mówił. Dyrektor Machcewicz ocenił, że obecność prezydentów obu krajów na projekcji jest "kolejną kartą w tak właśnie rozumianym dialogu polsko-niemieckim, którego ważną częścią jest refleksja wobec najtrudniejszej nawet przeszłości".

Galeria zdjęć z wydarzenia