#PoznajWystawęCzasową - plakat "Poland Firts to Fight" | #M2WSwirtualnie

#PoznajWystawęCzasową - plakat "Poland First to Fight" | #M2WSwirtualnie

#zostańwdomu i w ramach akcji #M2WSwirtualnie #PoznajWystawęCzasową. Dzisiaj świętujemy Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej oraz Dzień Polonii i Polaków za Granicą, dlatego prezentujemy Wam jeden z najbardziej znanych polskich plakatów okresu wojny, autorstwa Marka Żuławskiego „Poland First to Fight” – Polska pierwsza w walce. Centralnym punktem plakatu jest biało-czerwony sztandar – dumnie wzniesiony, powiewający na wietrze, chociaż podziurawiony nieprzyjacielskimi kulami.

W 1939 r. mieszkający na stałe w Wielkiej Brytanii Marek Żuławski zaangażował się w działania na rzecz walczącej z Niemcami Polski i podjął pracę w BBC European Service (sekcji polskiej). Wynikiem tej postawy malarza było także stworzenie prawdopodobnie już jesienią 1939 r. plakatu „Poland First to Fight”. Był on skierowany do mieszkańców Wielkiej Brytanii i obszarów znajdujących się pod jej dominacją oraz innych krajów anglosaskich i miał za zadanie ugruntowywać wiedzę o tym, że Polska jako pierwsza stanęła do walki i przeciwstawiła się zbrojnie ekspansji niemieckiego narodowego socjalizmu. Szczególną uwagę oglądającego przykuwa znajdujący się w centrum kompozycji powiewający na wietrze biało-czerwony sztandar, w wielu miejscach podziurawiony kulami. Jest on przymocowany do drzewca, który wieńczy głowica z orłem w koronie. Plakat był wykorzystywany przez cały okres wojny i drukowany także poza Wielką Brytanią. Tak jest w przypadku plakatu prezentowanego na wystawie czasowej „Walka i Cierpienie. Obywatele polscy podczas II wojny światowej”, który został wydrukowany w 1942 r. w Kairze.

Marek Żuławski (ur. 13.04.1908, Rzym – zm. 30.03.1985, Londyn) był synem Jerzego Żuławskiego (1874-1915), pisarza okresu Młodej Polski, żołnierza Legionów, który brał udział w wydarzeniach pierwszego okresu Wielkiej Wojny i który zmarł ma tyfus brzuszny w sierpniu 1915 r. Jego syn, Marek, był artystą malarzem, grafikiem, i w okresie międzywojennym przedstawicielem postimpresjonizmu. Przyszły artysta dzieciństwo spędził w Zakopanem, a gimnazjum ukończył w Toruniu. Był absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (1933), uczniem prof. Karola Tichego oraz Felicjana Kowarskiego i Leonarda Pękalskiego. W latach 1933-1934 uzyskał dyplomy z malarstwa i malarstwa dekoracyjnego, W 1935 r. wyjechał na stypendium do Paryżu, a w 1936 r. osiadł na stałe w Londynie. Od 1937 r. wystawiał swoje pracy, m.in. w Leger Gallery. Był współzałożycielem Zrzeszenia Plastyków Polskich w Wielkiej Brytanii. Dzieła Marka Żuławskiego były wielokrotnie wystawiane w Polsce i za granicą.

Marek Żuławski, Poland First to Fight, Kair 1942 r., Zbiory Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

#PoznajWystawęCzasową
Aktualności przybliżające treści prezentowane na wystawach czasowych dostępnych w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.