Muzeum II Wojny Światowej

Posiedzenie Rady Muzeum II Wojny Światowej

1 grudnia br. w siedzibie Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyło się kolejne posiedzenie Rady Muzeum. Do zadań Rady należy ocena działalności Muzeum a w jej skład wchodzą historycy, muzealnicy i kombatanci.

Podczas spotkania, któremu przewodniczył prof. Bogdan Chrzanowski, analizowano działalność Muzeum na przestrzeni mijającego roku. Dyrektor Paweł Machcewicz wśród najważniejszych wydarzeń wymienił przyjęcie przez Radę Ministrów na początku 2011 r. wieloletniego planu rządowego zapewniającego stałe finansowanie inwestycji budowy Muzeum, podpisanie umowy z architektami oraz uzyskanie pozwolenia na budowę. Wiele uwagi poświęcono stale powiększającym się zbiorom, które liczą już ponad 7200 obiektów. oraz prowadzonej przez Muzeum ogólnopolskiej zbiórce pamiątek. Część przedmiotów pozyskanych w ramach zbiórki trafi na powstającą wystawę główną. Kierownik Działu Wystawienniczego Marcin Westphal oprowadził członków Rady po magazynie, w którym przechowywane są eksponaty.

W dalszej części posiedzenia zastępca dyrektora Piotr M. Majewski zaprezentował dotychczasowe efekty prac nad wystawą główną. Następnie dyrekcja zapoznała członków Rady z planami na 2012 r. zwracając przede wszystkim uwagę na kolejne punkty harmonogramu prac nad budową Muzeum oraz na zakończenie prac nad projektem wystawy głównej.

2 grudnia członkowie Rady Muzeum mieli również możliwość zapoznania się ze stanem zaawansowania prac archeologicznych prowadzonych od lipca 2011 r. na działce Muzeum II Wojny Światowej przy ul. Wałowej.