Prof. Norman Davies podczas posiedzenia Kolegium Programowego. Fot. Roman Jocher

Polskie obywatelstwo dla prof. Normana Daviesa, przewodniczącego Kolegium Programowego Muzeum II Wojny Światowej

Prof. Norman Davies, który pełni funkcję przewodniczącego Kolegium Programowego Muzeum II Wojny Światowej, odebrał polskie obywatelstwo. Prof. Davies odebrał akt nadania obywatelstwa z rąk prezydenta RP Bronisława Komorowskiego podczas uroczystości w Belwederze 4 lipca br.

Norman Davies studiował w Oksfordzie, Grenoble, Perugii i Sussex, doktorat uzyskał na Uniwersytecie Jagiellońskim; tu właśnie przygotował rozprawę doktorską poświęconą wojnie polsko-bolszewickiej. W twórczości historyka, Polska zajmuje szczególne miejsce. Jest autorem m.in. takich dzieł historycznych jak: Boże igrzyskoSerce EuropyMikrokosmos czy Powstanie '44. W 2012 roku w Święto Niepodległości, Norman Davies został odznaczony przez prezydenta najwyższym polskim odznaczeniem - Orderem Orła Białego.

Prof. Davies pełni funkcję przewodniczącego Kolegium Programowego Muzeum II Wojny Światowej od 2009 r.