Strefa edukacyjna przygotowana przez Muzeum II Wojny Światowej

Piknik Historyczny w Białołęce

W dniach 30 – 31 maja 2015 r. na terenie Portu Żerańskiego w Białołęce już po raz trzeci Fundacja Ochrony Zabytków Militarnych wraz z Muzeum Zabytków Techniki Wojskowej Braci Kęszyckich oraz Radny Dzielnicy Białołęka Marcin Korowaj zorganizowali Piknik Historyczny.

Tegoroczna edycja Pikniku nawiązywała do zakończenia II wojny światowej, której 70. rocznica przypada w tym roku. Muzeum II Wojny Światowej również wzięło udział w wydarzeniu i przygotowało strefę edukacyjną, w której odbywały się warsztaty i gry dla dzieci oraz dorosłych. Zajęcia prowadzone przez pracowników Muzeum dotyczyły szyfrowania wiadomości za pomocą replik niemieckiej maszyny kodującej Enigma, metod  konserwacji papieru,. Dla rodziców z dziećmi zostały przygotowane m.in. wielkoformatowe gry planszowe dotyczące największych bitew II wojny światowej i gra memory z eksponatami Muzeum, jakie można oglądać na wystawie ’45. Koniec wojny w 45 eksponatach.

Uczestnicy wydarzenia mogli również zobaczyć zabytkowe pojazdy militarne i cztery inscenizacje historyczne prezentujące walki na różnych frontach II wojny światowej w ostatnich dniach przed upadkiem III Rzeszy.