Muzeum II Wojny Światowej

Komunikat z 1 grudnia 2021 r.

z 1 grudnia 2021 r.

w sprawie wyroku z dn. 1 grudnia 2021 r. Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie dotyczącego decyzji o zezwoleniu na realizację części inwestycji budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 w zakresie działki 25/2 obr. 0062, będącej własnością Skarbu Państwa.

Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie przyznał w całości rację argumentacji zawartej w skardze kasacyjnej Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Sąd uznał tym samym, że wniosek złożony przez Muzeum w zakresie działki 25/2 obr. 0062 Gdańsk jest prawidłowy.

W odniesieniu do wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dn. 1 grudnia 2021 r., dotyczącego decyzji o zezwoleniu na realizację części inwestycji Budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 w zakresie działki nr 25/2, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku pozostaje pełnoprawnym posiadaczem nieruchomości nr 25/2 obr. 0062 Gdańsk oraz kontynuuje na niej działania inwestycyjne związane z budową Muzeum Westerplatte i Wojny 1939.

Sąd uznał, że złożony przez Muzeum wniosek o zezwolenie na realizację części inwestycji jest prawidłowy. Zarzut Prezydent Miasta Gdańska skierowany do wniosku, odnośnie braku zasadności wnioskowania o uwzględnianie w decyzji Wojewody Pomorskiego zezwolenia na prowadzenie badań archeologicznych, został przez Sąd oddalony.

Jednocześnie Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie, uchylając wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dn. 24 czerwca 2021 r. (sygn. akt VII SA/Wa 780/21), przekazał sprawę do ponownego rozpoznania przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, który będzie rozpatrywał ponownie skargę do WSA złożoną przez Prezydent Miasta Gdańska, z uwzględnieniem ustaleń Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie poczynionych na dzisiejszej rozprawie.

W związku z powyższym decyzja Wojewody Pomorskiego pozostaje nadal w mocy i jest ostateczna, a Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku jest uprawnione nieprzerwalnie do realizacji inwestycji budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939.

Realizacja inwestycji budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 jest prowadzona w sposób konsekwentny i transparentny. Badania archeologiczne prowadzone przez Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku na terenie historycznego pola bitwy na Westerplatte są pierwszymi szerokopłaszczyznowymi i wieloetapowymi badaniami na tym terenie. W trakcie ośmiu etapów prac archeologicznych na Westerplatte udało się m.in.: odnaleźć ponad 50 tys. bezcennych artefaktów nawiązujących do historii tego miejsca-symbolu, odsłonić cenne relikty obiektów pamiętających walki z września 1939 r. oraz odnaleźć po ponad 80 latach szczątki 9 bohaterskich żołnierzy broniących polskiej  Wojskowej Składnicy Tranzytowej. Szczątki obrońców zostaną godnie pochowane na realizowanym cmentarzu wojskowym Żołnierzy Wojska Polskiego na Westerplatte, a odnalezione zabytki zostaną wyeksponowane w przestrzeniach wystawienniczych tworzonego Muzeum Westerplatte i Wojny 1939.

Dr hab. Grzegorz Berendt, prof. UG

p.o. Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku