Posiedzenie komisji

IV posiedzenie polsko-kazachstańskiej komisji historycznej

Dziś 29 września, w miejscowości Ałmaty (Kazachstan), rozpoczęło się IV posiedzenie Polsko – Kazachstańskiej Komisji Historycznej. Wydarzenie będzie trwało do 3 października br.

W posiedzeniu bierze udział dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku – dr hab. Grzegorz Berendt oraz pracownik MIIWŚ, sekretarz komisji – dr Dmitriy Panto. W zgromadzeniu uczestniczy ponad 30 uczestników z Polski i Kazachstanu.

Historycy, pracujący wspólnie nad przedstawieniem szerokiej publiczności dotychczas mało znanych aspektów historii i kultury dwóch narodów, wypracowują nowe kierunki badań i omawiają prowadzone projekty naukowe. Ponadto postępują prace nad przygotowaniami tomów dokumentów z archiwów Kazachstanu, które jeszcze do ubiegłego roku były tajne.

Polsko – Kazachstańska Komisja Historyczna – forum współpracy między badaczami przeszłości z obu krajów, przynosi nowe możliwości pogłębienia wiedzy o Polakach wywiezionych na Wschód.