Dyrektor Muzeum

Dyrektor Muzeum wręczy Puchar ku pamięci Tadeusza "Teddy’ego" Pietrzykowskiego podczas gali bokserskiej WCBN XVI

1 grudnia 2018 r. w stoczniowym klubie Ring3city po raz kolejny odbędzie się charytatywna gala bokserska WCBN XVI. Tego wieczoru bokserzy będą walczyć w szczytnym celu - będą wspierać Fundację Pro-Sport Spełniaj Marzenia, która od wielu lat pomaga najbardziej potrzebującym.

Podczas jutrzejszej Gali, Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku dr Karol Nawrocki wręczy zwycięzcy Puchar ku pamięci Tadeusza "Teddy’ego" Pietrzykowskiego, upamiętniając w ten sposób wybitnego „Boksera z Auschwitz”.

Tadeusz Pietrzykowski był przedwojennym wicemistrzem Polski i mistrzem Warszawy w wadze koguciej. Walczył w 1939 r., a wiosną 1940 r. podjął próbę przedostania się do formującej się we Francji polskiej armii. Po ujęciu na Węgrzech 14 czerwca 1940 r. Pietrzykowskiego wysłano pierwszym transportem do KL Auschwitz. W obozie został oznaczony numerem 77. Zmuszany przez Niemców, stoczył kilkadziesiąt walk bokserskich. Zdecydowaną większość z nich wygrał. W 1943 r. został przeniesiony do KL Neuengamme, gdzie również zmuszano go do boksowania. Później trafił do KL Bergen-Belsen. Tam doczekał wyzwolenia w kwietniu 1945 r.