Przejdź do treści

Delegacja Muzeum spotkała się z bohaterem spod Monte Cassino

sob., 17/02/2018 - 08:54
Komendant Okręgu 2. Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej i Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, dr Karol Nawrocki.

13 lutego 2018 r. delegacja Muzeum II Wojny Światowej spotkała się z Antonim Chrościelewskim, komendantem Okręgu 2. Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Nowym Jorku, uczestnikiem bitwy o Monte Cassino, wielkim patriotą i działaczem społecznym, szeroko znanym w środowisku polonijnym.

W ramach tego spotkania Kierownik Działu Dokumentacji Filmowej, Waldemar Kowalski przeprowadził z nim notację filmową, dotyczącą jego wspomnień z okresu II wojny światowej.

Antoni Chrościelewski  w 1940 roku, w wieku 15 lat został wraz z matką i rodzeństwem wywieziony z rodzinnego Augustowa na Syberię. Gdy dowiedział się, że gen. Władysław Anders formuje Polskie Siły Zbrojne w ZSRR - po wielu perypetiach związanych m.in. z przetransportowaniem w bezpieczne miejsce rodziny - dołączył do Armii Andersa. W tym czasie jego oddział połączono z Samodzielną Brygadą Strzelców Karpackich, która walczyła już wcześniej na froncie pod Tobrukiem. Przeszli intensywne ćwiczenia, uzbrojono ich i pod koniec 1942 roku przerzucono nad Kanał Sueski. Tam stoczyli walkę z Niemcami, którzy stacjonowali w okolicy Aleksandrii i dokonywali nalotów nad Kanał Sueski. Następnie oddział przerzucono do Palestyny. Później już jako żołnierzy 3. Dywizji Strzelców Karpackich przetransportowano ich do Egiptu, a następnie do Włoch. Antoni Chrościelski brał udział w walkach w okolicach Monte Cassino, a po nich w innych bitwach na terenie Włoch. Po zakończeniu wojny żołnierze 3 Dywizji Strzelców Karpackich pozostali jeszcze przez jakiś czas we Włoszech . W 1946 roku przerzuceni zostali do Anglii, gdzie przygotowano dla nich tzw. obozy przysposobienia i rozmieszczenia. W 1950 roku Antoni Chrościelewski wyjechał stamtąd do USA.

Fot. Komendant Okręgu 2. Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej i Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, dr Karol Nawrocki.