Pracownicy oraz wolontariusze Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku z wizytą w Parlamencie Europejskim

Pracownicy oraz wolontariusze Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku z wizytą w Parlamencie Europejskim

Z początkiem marca delegacja pracowników oraz wolontariuszy Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, na zaproszenie Poseł Anny Fotygi uda się do Belgii. 

Podczas wyjazdu, w dniach 3-5 marca br. grupa będzie miała okazję zwiedzić m.in. Brukselę oraz Brugię. Ważnym punktem wyjazdu, będzie wizyta przedstawicieli Muzeum w Parlamencie Europejskim oraz udział w spotkaniu z Poseł Anną Fotygą. Delegacja weźmie też udział w dwóch konferencjach: „Krym okupowany przez Rosjan” i „Dlaczego ważny jest Tajwan”.

Podczas wizyty w Parlamencie Europejskim, odbędzie się przygotowany przez przedstawicieli Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku wieczór poetycki pt. „Czy sny się jeszcze nam wyśnią…”. Jest to wydarzenie artystyczne dedykowane Grażynie Chrostowskiej – poetce, która była przetrzymywana w KL Ravensbrück, tam też została rozstrzelana. W drodze powrotnej delegacja Muzeum odwiedzi Ravensbrück, aby złożyć kwiaty i uczcić pamięć ofiar.

Parlament Europejski
5 marca 2019 r.
godz. 17:30

Program:
1. Za kratą są zielone drzewa – projekcja filmu Magdaleny i Rafała Kołodziejczyków, 
2. Pamiętam były gwiazdy na niebie – artystyczna interpretacja wierszy Grażyny Chrostowskiej.
3. Prelekcja biograficzna

Grażyna Chrostowska, poetka i autorka krótkich form prozatorskich, harcerka, działaczka organizacji podziemnej Komenda Obrońców Polski. Aresztowana w 1941 roku, po kilkumiesięcznym pobycie w więzieniu na Zamku w Lublinie trafiła do obozu koncentracyjnego w Ravensbrück, gdzie 18 kwietnia 1942 roku została zamordowana.