Cykl filmowy "W starym kinie": "Jadzia" + prelekcja

Zapraszamy do Kina Muzeum na specjalny pokaz filmu „Jadzia” (1936 r.) w reżyserii Mieczysława Krawicza organizowany w ramach cyklu filmowego „W starym kinie”. Przed projekcją zostanie wygłoszona prelekcja wprowadzająca widzów w tematykę, okoliczności powstania oraz recepcję filmu. Wykład poprowadzi zaproszony specjalista w dziedzinie historii kina oraz cyfrowej rekonstrukcji filmowej.

Harmonogram pokazów:

23.02.2023, godz. 17.30 | „Jadzia” (1936 r.), reż. Mieczysław Krawicz | Prelekcję przed seansem wygłosi Michał Pieńkowski, pracownik Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego Pokaz otwarty dla publiczności – bezpłatne wejściówki do pobrania w kasach oraz online;
23-24.02.2023, godz. 10.30 | „Jadzia” (1936 r.), reż. Mieczysław Krawicz | Prelekcję przed seansem wygłosi Michał Pieńkowski, pracownik Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego | Pokazy dla grup szkolnych – obowiązują zapisy;

JADZIA
Reż. Mieczysław Krawicz, 1936, 91 min,  Polska, komedia, romans

OPIS FILMU: Znakomity film z udziałem największej polskiej gwiazdy dwudziestolecia międzywojennego, królowej srebrnego ekranu – Jadwigi Smosarskiej. W obsadzie znaleźli się najpopularniejsi aktorzy przedwojennej polskiej kinematografii – m.in. Mieczysława Ćwiklińska, Aleksander Żabczyński, Stanisław Sielański, Michał Znicz. Doskonale napisany scenariusz  porusza modną w II połowie lat 30-tych tematykę sportową.

Jadzia Maliczówna jest córką szefa małego, lecz znanego w całej Warszawie, zakładu wyrabiającego sprzęt sportowy. Maliczowie stają się poważną konkurencją dla firmy Oksza - największego zakładu sportowego w mieście. Dodatkowo w ostatnim meczu tenisistka Morawska, grająca rakietą Oksza - przegrała. Zwyciężczyni, Jadwiga Jędruszewska, która grała rakietą Maliczów, ściąga tłumy do małego sklepiku ojca.

Prezesowa Oksza całą nadzieję pokłada w synu, który po powrocie z zagranicy chce postawić firmę na nogi. Młody i przystojny Jan Oksza udaje się do Jędruszewskiej, by nakłonić ją do korzystania ze swych rakiet. Spotyka tam Jadzię Maliczównę i przypadkowo bierze ją za znaną tenisistkę. Prosi ją o podpisanie deklaracji, że na najbliższym meczu zagra rakietą jego firmy. Jadzia podpisuje, jednak kiedy Jan dowiaduje się, że go oszukała, postanawia się zemścić… (Opis: FINA, Nitrofilm)

Wstęp na seanse:
1. Bezpłatne wejściówki na seans otwarty w dniu 23.02.2023 (godz. 17.30) dostępne są do pobrania w kasach muzeum lub poprzez stronę internetową:

2. Zapisy na seanse dla grup szkolnych (23-24.02.2023, godz. 10.30) prowadzone są pod adresem e-mail: edukacja@muzeum1939.pl

Kino Muzeum
Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku