Przejdź do treści

Biblioteka

Biblioteka Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku ma charakter publiczny, a ze względu na zakres tematyczny zbiorów jest biblioteką specjalną. Na zbiory aktualnie składa się ponad 20 tys. tomów książek, czasopism, dokumentów audiowizualnych i elektronicznych, map oraz zbiorów specjalnych w przeszło 20 językach.

Zasób jest systematycznie powiększany drogą zakupów, darowizn oraz wymiany prowadzonej pomiędzy różnorodnymi muzeami i instytucjami naukowymi w kraju i za granicą. Obok pozycji ściśle związanych z tematyką II wojny światowej w Bibliotece znajdują się też wydawnictwa niezbędne do opracowania obiektów gromadzonych w Muzeum. Na uwagę zasługują również posiadane przez nas zbiory z zakresu konserwacji, restauracji, zabezpieczeń muzealiów, działalności muzealniczej oraz materiały edukacyjne, które służą pomocą innym działom merytorycznym Muzeum. Zbiory służą wykonywaniu obowiązków przez pracowników Muzeum, ale także innym czytelnikom, którzy mogą korzystać z nich na miejscu w Bibliotece (28 stanowisk, w tym 4 komputerowe). Przeszukiwanie zasobów bibliotecznych jest możliwe na komputerach bibliotecznych za pomocą katalogu bibliotecznego Patron.

Aby zapisać się do Biblioteki należy zgłosić się do pracownika ochrony dyżurującego na poziomie -1 oraz podać swoje dane osobowe w celu zarejestrowania jako gość. Po zapisaniu się do Biblioteki czytelnik otrzyma Kartę Biblioteczną służącą do korzystania ze zbiorów bibliotecznych i uprawniającą do korzystania z windy panoramicznej do poziomu Biblioteki (+2).

Godziny otwarcia Czytelni:
wtorki 10.00–15.00
środy 12.00–18.30
czwartki 10.00–15.00


Informujemy, że od dnia 7 maja Biblioteka Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku jest ponownie otwarta dla czytelników.   Godziny otwarcia: wtorki: 10.00–15.00środy: 12.00–18.30czwartki: 10.00–15.00   ZASADY BEZPIECZNEGO KORZYSTANIA Z BIBLIOTEKI MUZEUM II WOJNY ŚWIATOWEJ W GDAŃSKU:
2021-05-11
W terminie 3 – 15 listopada br. Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku (wystawa główna, wystawy czasowe, biblioteka) będą nieczynne dla zwiedzających. Decyzja o czasowym zamknięciu placówki została podjęta w odpowiedzi na apel władz państwowych o pozostanie w domach w okresie najbliższych dwóch tygodni. Ponadto od dn. 3 listopada br. działalność Kina Muzeum zostaje zawieszona do 31 grudnia 2020 r.
2020-11-02
Kogo zmuszano do robót przymusowych? Skąd Niemcy pozyskiwali ręce do pracy? Dziś w ramach naszego cyklu #WirtualnePorankizHistorią dr Tomasz Wojnowski opowie Wam o robotach przymusowych w III Rzeszy oraz na terenach przez nią okupowanych.
2020-03-27
W jaki sposób gospodynie domowe radziły sobie z brakami żywności w czasie II wojny światowej? Dziś w ramach naszego cyklu #WirtualnePorankizHistorią opowiemy Wam o kuchni w czasie okupacji.
2020-03-24
Jak wyglądała edukacja przed wojną? Dziś w ramach naszego cyklu #WirtualnePorankizHistorią przybliżymy Wam historię szkolnictwa w XX-leciu międzywojennym. 
2020-03-23
Regulamin Udostępniania Zbiorów Biblioteki Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.
2018-01-16
Wszystkich, którzy chcą pogłębić swoją wiedzę na temat II wojny światowej, zachęcamy do korzystania z tysięcy tomów książek, czasopism i dokumentów zgromadzonych w Bibliotece Muzeum.
2018-01-15
Podczas promocji książki Artura Jendrzejewskiego Polsko, ile Ty mnie kosztowałaś… Wywiadowcza działalność oficera Armii Krajowej Stefana Ignaszaka „Nordyka” uroczyście otwarto Bibliotekę Muzeum II Wojny Światowej dla czytelników z zewnątrz.
2018-01-10