55. rocznica wydarzeń Marca ’68 roku
15/03/2023
Godzina wydarzenia
12:00

55. rocznica wydarzeń Marca ’68 roku

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku oraz Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce. Oddział w Gdańsku zapraszają na okolicznościowe spotkanie edukacyjne w 55. rocznicę wydarzeń Marca ’68 roku, które odbędzie się 15 marca o godz. 12:00 w sali kinowej (poziom -3) w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

 

Wprowadzenie do tematyki przedstawi dr Paweł Piotr Warot – dyrektor oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku. Prelekcje wygłoszą: dr hab. Grzegorz Berendt – dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku: "Działania antysemickie władz komunistycznych w województwie gdańskim w latach 60-tych XX wieku" oraz dr Daniel Gucewicz z Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Gdańsku: "Wiece, ulotki, walki uliczne… Niepolityczna odsłona gdańskiego Marca ’68".

 

Spotkanie łączy się z obchodami 55. rocznicy wydarzeń z marca 1968 roku. Doszło wówczas do kryzysu społeczno-politycznego w Polsce. Impulsem stała się sprawa „Dziadów”, spektaklu mającego swoją premierę w listopadzie 1967 r. Komuniści uznali, że inscenizacja jest antyrosyjska, antysowiecka i religiancka. Zażądali zawieszenie przedstawiania „Dziadów”, co spotkało się z ostrym sprzeciwem społecznym. 8 marca 1968 r. oddziały ZOMO, ORMO i tzw. aktyw robotniczy brutalnie stłumiły protesty studentów z Uniwersytetu Warszawskiego. W kolejnych dniach studenci organizowali akcje protestacyjne i manifestacje w Krakowie, Wrocławiu, Gdańsku, Poznaniu, Łodzi, Toruniu, Lublinie i Katowicach. Zgromadzenia te były najczęściej rozpędzane przez milicję.