„Wejście w historię” - eksponaty związane z podporucznik Marią Orlicz

W Muzeum II Wojny Światowej odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Wejście w historię”. Tym razem zaprezentowano eksponaty związane z podporucznik Marią Orlicz.

W wydarzeniu udział wzięli: dr Marek Szymaniak – zastępca dyrektora ds. naukowych Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Wojciech Łukaszun – kierownik Działu Zbiorów Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz Antonina Orlicz – córka pani Marii.

Wśród obiektów przekazanych przez córkę Marii Orlicz, Antoninę, znalazły się:
- odznaka Przysposobienia Wojskowego Kobiet. Polska przed 1939 r. różaniec z chleba ręcznie wykonany w KL Ravensbrück. III Rzesza, jesień 1944 r.,
- winkiel z literą P oraz numer obozowy z KL Buchenwald-Meuselwitz. III Rzesza, 1944–1945 r.
- pamiątkowa, kombatancka odznaka pułkowa 35. Pułku Piechoty AK. Polska, po 1989 r.

Więcej informacji dostępnych jest na stronie internetowej Muzeum.