24 marca obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Tego dnia, dokładnie 76 lat temu żandarmi niemieccy zamordowali Józefa i Wiktorię Ulmów, ich dzieci oraz ukrywaną przez nich żydowską rodzinę. Na pamiątkę tych wydarzeń, a także dla uczczenia Międzynarodowego Dnia Teatru przypadającego 27 marca – Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku pragnie przypomnieć premierę spektaklu Blizny pamięci.
Sztuka wystawiona czterokrotnie na deskach naszej sceny (27 i 28 marca 2018 r.) cieszyła się dużym zainteresowaniem, co skłoniło Muzeum i TVP S.A., by trafiła jeszcze raz na afisz 8 grudnia 2019 r. w postaci transmisji na żywo wprost z Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.
Spektakl przedstawia historię legendarnego emisariusza Jana Karskiego, który chciał obudzić sumienie świata i zatrzymać Holokaust... W niezapomnianym duodramie, wystawionym wówczas po raz pierwszy na deskach gdańskiej sceny teatralnej, wystąpili znakomici aktorzy - Jerzy Zelnik i Sebastian Ryś.
Sztuka powstała na podstawie dramatu Blizny Wolności Jacka Rysia i słuchowiska radiowego Plamy w pamięci Jana Wincha. Jest opowieścią o jednej z najbardziej fascynujących postaci polskiej historii – kuriera i emisariusza Polskiego Państwa Podziemnego.
To historia opowiadana z dwóch perspektyw: młodego, rozpoczynającego życie chłopaka, wrzuconego w wir działań wojennych (w tej roli Sebastian Ryś) i doświadczonego mężczyzny u schyłku życia, do którego powracają wciąż żywe i niedające o sobie zapomnieć obrazy tragicznej młodości (w tej roli Jerzy Zelnik).
Dwa wątki narracji dopełniają się, wchodzą ze sobą w dialog, wzajemnie się komentują, oddając pełen wewnętrznych napięć nurt ludzkiego życia. Tak powstała niezwykle poruszająca opowieść o ludzkim wymiarze historii i bohaterstwa.
Widowisko zrealizowane w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku dostępne jest na platforormie TVP VOD pod adresem:
https://vod.tvp.pl/website/blizny-pamieci,45665833