"Wejście w historię" - replika tankietki TK-S

12 grudnia, wyjątkowo na poziomie -3 Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, miała miejsce ostatnia w 2023 roku odsłona cyklu "Wejście w historię", podczas której zaprezentowano replikę tankietki TK-S.

 

Tankietka TK-S (replika) – polski lekki czołg rozpoznawczy skonstruowany w Państwowych Zakładach Inżynierii. Nazwa ,,TK" pochodzi od inicjałów konstruktorów - inż. Trzeciaka i  rtm. Karkoza. W latach 1934-1936 wyprodukowano 280 sztuk takich pojazdów. Wraz z wcześniejszymi wersjami TK-3 i TK-F stanowił podstawowy pojazd pancerny Wojska Polskiego we wrześniu 1939 r. Prezentowana wersja tankietki uzbrojona jest w ciężki karabin maszynowy wz. 25 Hotchkiss. Niewielka liczba tych czołgów, została również przezbrojona w najcięższe karabiny maszynowe wz. 38 FK-A.

 

Tankietki znajdowały się na wyposażeniu Samodzielnych Kompanii Czołgów Rozpoznawczych, przydzielanych do poszczególnych dywizji piechoty, szwadronów czołgów rozpoznawczych wchodzących w skład dywizjonów pancernych, funkcjonujących w brygadach kawalerii oraz jednostkach zmotoryzowanych 10 Brygady Kawalerii i Warszawskiej Brygadzie Pancerno-Motorowej.

 

Oprócz Wojska Polskiego użytkownikiem tankietek TK-S była Estonia, która zakupiła w 1935 r. sześć takich pojazdów. W 1939 r. pewna liczba tankietek została przejęta przez armię  niemiecką oraz sowiecką, gdzie były wykorzystywane jako ciągniki artyleryjskie.

 

Obiekt dostępny jest bezpłatnie dla zwiedzających na poziomie -3 Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

 

Kompletna relacja z ostatniej tegorocznej odsłony cyklu "Wejście w historię", podczas której zaprezentowano replikę tankietki TK-S, dostępna jest na stronie internetowej Muzeum.