Wykład prof. Piotra Kostyło w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

Przypominamy dwa ciekawe wykłady, które odbyły się 16 grudnia 2022 r. w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Prelegentami byli dwaj znamienici naukowcy: prof. Stephen Hicks, kanadyjsko-amerykański filozof zajmujący się problematyką filozofii edukacji i historii idei oraz prof. dr. hab. Piotr Kostyło, kierownik Katedry Filozofii Wychowania i Edukacji Obywatelskiej Wydziału Pedagogiki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

Wykłady skierowane były do osób zainteresowanych współczesną polityką i jej filozoficznymi oraz pedagogicznymi odniesieniami. Bezpośrednim kontekstem obu wystąpień była tocząca się wojna w Ukrainie, wywołana przez Federację Rosyjską. Obaj mówcy podejmowali ten wątek, kierując swoje analizy ku bardziej ogólnym kwestiom, dotyczącym czy to stopniowego wyłaniania się i rozprzestrzeniania prowojennych ideologii w państwie-agresorze, czy to degradacji edukacji w czasie wojny. Dzisiejsze doświadczenia społeczeństwa ukraińskiego okazują się pod wieloma względami analogiczne do doświadczeń społeczeństw wystawionych na agresję nazistowskich Niemiec przed i w trakcie drugiej wojny światowej.

„Edukacja jako pierwsza ofiara wojny” to temat wykładu prof. Piotra Kostyło. Prof. Kostyło mówił: „Wojna zatrzymuje nas w realizacji naszych celów. Cofa nas do pierwotnych i mrocznych czasów  walki wszystkich ze wszystkimi. Wojna sprawia, ze znów stajemy się dzikim plemieniem dążącym do unicestwienia innych plemion. Aby dojść do osobistej wolności potrzebujemy pokoju i bezpieczeństwa. Jest to długi proces, który wymaga właściwej edukacji”.

Wykład prof. Stephena Hicksa pod LINKIEM.