Przejdź do treści

List do rodziny rtm. rez. Aleksandra Kornela Kowalskiego z obozu w Kozielsku

13/04/2019 - 11:17

Kozielsk, XI 1939

Najdrożsi moi

Co z Wami słychać. Jak i z czego żyjecie, martwię się tym. Czy dzieci wróciły do domu i jak. (…) Jak zdrowie wszystkich opiszcie dokładnie. Czy Romeczka chodzi do szkoły? [Czy] dostaliście list (…) Do Marysi wysłałem list (…) aby zajęła się dziećmi gdyż mogła dostać się do Zapola, bo to po tej samej stronie [granicy].
Bardzo martwię się Wami, z czego żyjecie i czy dzieci wróciły i jak zdrowie mamy, jak przetrwała tą grozę. Starajcie się od kogoś aby dopomógł Wam przetrwać, a ja jak wrócę to oddam wszystko [poinformuję] biuro Funduszu Pracy [należą mi] się pobory (…). Proszę nadesłać mi odpowiedź natychmiast. Gdyby to było możliwe (…) to poślijcie mi opłatek, kalendarz na rok 1940, zeszyt w linie, fotografie wszystkich Was, jedną paczkę machorki, jedną paczkę chlorku (…) i proszku „Schichta” do moczenia, małe nożyczki do paznokci, śniegowce (…), dwie pary pończoch ciepłych i  (…), guziki (…) małe (…) [do] koszul i kalesonów, zwyczajny nóż kuchenny ale bezwzględnie tani! Zegarek na rękę, jeśli ma się rozumieć byłoby to możliwe książeczkę do modlitwy. List włożyć do pakunku i nie wysyłać oddzielnie. O ile wysłanie paczki będzie niemożliwe to wysłać oddzielnie [list] do pakunku do jedzenia [żadnego] nie wkładać, można włożyć tylko to co piszę. Następny list lub pakunek można wysłać dopiero po otrzymaniu ode mnie następnego listu, więc proszę na to uważać. (..).
(…) Proszę opiszcie mi wszystko o sobie. Nie piszcie nic o stosunkach politycznych tam, bo mi to nie jest potrzebne a cenzura mogłaby listu nie przepuścić. Z niecierpliwością czekam na wiadomość od Was. Stale śnię o Was i słyszę głos Syneczka. List lub pakunek proszę adresować według wzoru jaki podaję.
 
Z.S.S.R.
Kowal Aleksander
Miasto Kozielsk
Obwód Smoleński
Skrzynka pocztowa 12
 
Czekam odpowiedzi, oddaję Was opiece Najwyższego i całuję wszystkich. Życzę (…) w zdrowiu i szczęściu. Wasz tatuś i syn.

List rtm. rez. Aleksandra Kornela Kowala do rodziny (zbiory Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku).

Rotmistrz rezerwy Aleksander Kornel Kowal (1893-1940) - absolwent austriackiej szkoły oficerów rezerwy. Od roku 1918 żołnierz Wojska Polskiego. W wojnie polsko-bolszewickiej walczył na froncie ukraińskim. Po jej zakończeniu służył w 25. i 6. pułku ułanów. W roku 1925 przeniesiony do rezerwy, zamieszkał wraz z rodziną w Kielcach, gdzie pracował jako inspektor w Dyrekcji Ubezpieczeń Wzajemnych. W roku 1939 w nieznanych okolicznościach dostał się do niewoli sowieckiej i został osadzony w obozie w Kozielsku. W kwietniu lub maju 1940 roku rozstrzelany w Katyniu przez NKWD. Jego szczątki, odnalezione w roku 1943 w zbiorowej mogile, zidentyfikowano na podstawie karty szczepień, fragmentów osobistych zapisków oraz odznaki pułkowej. Rtm. rez. Aleksander Kornel Kowal był jednym z ponad 21 000 obywateli polskich zamordowanych przez NKWD w ramach zbrodni katyńskiej.