„Kronika Walki Cywilnej” – komunikacja Polskiego Państwa Podziemnego ze społeczeństwem

#PoznajWystawęCzasową – „Kronika Walki Cywilnej” – komunikacja Polskiego Państwa Podziemnego ze społeczeństwem

Dziś w cyklu #PoznajWystawęCzasową przybliżamy „Kronikę Walki Cywilnej” - dwutygodnik będący organem prasowym Kierownictwa Walki Cywilnej (KWC). Na łamach tego wydawnictwa KWC informowało społeczeństwo o formach oporu, jaki można stosować w stosunku do okupanta, w tym propagowało sabotaż bez użycia broni, bierność wobec niemieckich władz oraz bojkotowanie instytucji rozrywkowych i prasy wydawanej przez Niemców. W „Kronice Walki Czynnej” pojawiały się wyroki wydawane przez Polskie Państwo Podziemne na osoby utrzymujące kontakty z Niemcami, donoszące okupantowi na innych obywateli, wykonujące niemieckie polecenia często z dużą gorliwością.

Prezentowany na wystawie czasowej  „Walka i Cierpienie. Obywatele polscy podczas II wojny światowej” egzemplarz „Kroniki Walki Cywilnej” wydany został 8 lipca 1943 r. i składa się z 8 stron. KWC informuje w nim o akcji odwetowej po bestialskich mordach na Polakach w Poznaniu i na więźniach Pawiaka, która polegała na podłożeniu bomb na dworcach w Berlinie oraz Wrocławiu. Z prezentowanego wydania dowiadujemy się także kiedy i jakie wyroki z uzasadnieniem wydawane były przez Komisję Sądzącą Walki Czynnej.  Podano do publicznej wiadomości, że wyroki  wydano na 8 osób – za działanie na szkodę Narodu Polskiego, zbyt gorliwe współpracę i wykonywanie obowiązków służbowych, szantaże i denuncjowanie innych obywateli, cześć osób została skazana na infamię (pozbawienie czci i dobrego imienia), a pozostali za służalczość, naruszanie solidarności narodowej czy pokazywanie się i przebywanie w towarzystwie niemieckich żołnierzy otrzymali karę nagany publicznej.

W periodyku można było znaleźć teksty dotyczące form oporu, jakie miały miejsce w okupowanym kraju, takie jak wywieszanie flagi w miejscach publicznych, odkręcanie szyn kolejowych, napady na składnice broni czy podkładanie ładunków wybuchowych w miejscach nagromadzenia ludności niemieckiej (urzędy, dworce kolejowe). W artykułach podawano też informacje o działaniach represyjnych okupanta wobec ludności polskiej oraz przestrzegano przed propagandą szerzoną zarówno ze strony niemieckiej, jak i sowieckiej. Informując o działaniach cywilnej dywersji, dawano wskazówki do dalszej walki.

Więcej o walce ludności cywilnej w okupowanej Polsce dowiecie się, odwiedzając wystawy główną i czasową w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

#PoznajWystawęCzasową
Aktualności przybliżające treści prezentowane na wystawach czasowych dostępnych w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.