Plakat XIX Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry” - Sopot 2019”

W dniach 24-27 maja odbywa się XIX Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry” - Sopot 2019”. To jeden z najważniejszych festiwali teatralnych w kraju. W tym roku publiczność będzie mogła obejrzeć 28 konkursowych spektakli Teatru Telewizji i wysłuchać 34 słuchowisk Polskiego Radia.

Serdecznie zapraszamy do Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, gdzie 25 i 26 maja w sali kinowej na poziomie -3 w ramach festiwalu „Dwa Teatry” - Sopot 2019” będzie można wziąć udział w poniższych wydarzeniach. Wstęp na nie jest bezpłatny.

10.30 „Człowiek, który zatrzymał Rosję” reż. Tomasz Drozdowicz

12.30 „Cena” reż. Jerzy Zelnik

14.30 „Błogosławiona, święta” - G. Herling-Grudziński, adapt. i reż. Romana Bobrowska

15.30 „Ordonka” A. Winch, D. Błaszczyk reż. Dariusz Błaszczyk. Prowadzenie Krzysztof Sielicki

10.30 „Prymas Hlond” reż. Paweł Woldan

12.30 „Matki” reż. Paweł Passini

Spotkanie z Reportażem - prowadzenie Magdalena Gajewska Muzeum II Wojny Światowej

14.30 „Konwoje śmierci” Urszula Żółtowska-Tomaszewska

15.30 „Bóg, Honor, Ojczyzna” Olga Mickiewicz-Adamowicz. - prowadzenie Irena Piłatowska

Konkursowe spektakle telewizyjne będą oceniane przez jury w składzie: Wojciech Tomczyk (przewodniczący), Andrzej Haliński, Michał Kotański, Wojciech Nowak i Jacek Raginis-Królikiewicz. Natomiast konkursowe słuchowiska radiowe oceniać będzie jury: Małgorzata Kożuchowska, Igor Gorzkowski, Jacek Kopciński, Maciej Małecki i Cezary Harasimowicz (przewodniczący).

W tym roku Wielką Nagrodą Festiwalu za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Telewizji Polskiej i Teatrze Polskiego Radia zostaną uhonorowane niezwykle zasłużeni dla sceny radiowej i telewizyjnej: Halina Łabonarska i Jan Englert.

W ramach imprez towarzyszących odbędą się spotkania z twórczością wybitnych polskich pisarzy: Stanisławem Wyspiańskim, Gustawem Herlingiem-Grudzińskim i Witoldem Gombrowiczem. W tym roku uczestnicy Festiwalu będą mieli okazje obejrzeć m.in. „Wyzwolenie” Stanisława Wyspiańskiego w reż. Macieja Prusa, czy też „Gorący oddech pustyni” i „Portret wenecki” Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. Fragmenty opowiadań autora „Innego świata” przeczytają – na żywo – gwiazdy Teatru Telewizji.

Dyrektorem Festiwalu jest Joanna Strzemieczna-Rozen, Dyrektor-Redaktor Naczelny Oddziału TVP S.A. w Gdańsku. Dyrektorami artystyczno-programowymi Festiwalu są: Ewa Millies-Lacroix ze strony Telewizji Polskiej oraz Janusz Kukuła i Małgorzata Małaszko-Stasiewicz z Polskiego Radia.

Więcej informacji:

www.dwateatry.tvp.pl