Fortyfikacje gdańskie epoki napoleońskiej. Fot. Mikołaj Bujak

Wykład na temat fortyfikacji gdańskich epoki napoleońskiej

14 września 2018 r. w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbył się wykład Igora Strzoka, polskiego architekta działającego we Francji. Tematem spotkania były fortyfikacje gdańskie epoki napoleońskiej.

Wykładu wysłuchali członkowie Association Vauban, stowarzyszenia osób związanych z promocją i ochroną fortyfikacji. Wśród nich byli m.in. emerytowani oficerowie: gen. Jean Varret, były dowódca 1. Pułku Spadochroniarzy, który brał udział w wojnie w Algierii, doradca prezydenta Mitterranda ds. militarnych, a od 1968 r. (wojna w Biafrze) zaangażowany w różne konflikty zbrojne w Afryce oraz płk Michel Truttmann, historyk fortyfikacji, autor wielu opracowań na temat Linii Maginota.

Towarzyszyli im oficerowie służby czynnej, m.in. gen. Bernard Fontan, dowódca naczelny wojsk inżynieryjnych armii francuskiej ppłk Alain Petitjean, dyrektor Muzeum Wojsk Inżynieryjnych przy Wyższej Szkole Wojsk Inżynieryjnych w Angers i Philippe de Laborie, przedstawiciel Szkoły Wojsk Inżynieryjnych w Angers.

Igor Zbigniew Strzok – architekt, właściciel biura architektonicznego Archifort we Francji, rzeczoznawca Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego specjalizujący się w fortyfikacjach nowożytnych, twórca koncepcji rewitalizacji Pola Bitwy na Westerplatte.