Delegacja Muzeum II Wojny Światowej na spotkaniu z Wiceprezesem Gettysburg Foundation, Barbarą J. Finfrock. Fot. Materiały prasowe.

Wizyta w historycznej miejscowości Gettysburg w USA

19 lutego 2018 r. delegacja Muzeum II Wojny Światowej przebywała w Gettysburgu w Pensylwanii. Tam spotkała się z przedstawicielem Gettysburg Foundation, zwiedziła Muzeum Wojny Secesyjnej oraz odwiedziła Cmentarz Narodowy Gettysburg i pomniki stanu Wirginia oraz gen. Włodzimierza B. Krzyżanowskiego.

Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej dr Karol Nawrocki wraz ze swoim zastępcą Katarzyną Julią Olechno spotkali się z Barbarą J. Finfrock, wiceprezesem Gettysburg Foundation. Tematem rozmów była m.in. specyfika pomników historii, jakimi są pola bitew, oraz nawiązanie wymiany naukowej i współpracy. Fundacja Gettysburg jest prężnie rozwijającą się organizacją, której głównym zadaniem jest edukacja. Od 1989 r. Fundacja służy Ameryce, chroniąc pole bitwy i godnie upamiętniając poległych. Skupia się na pozyskiwaniu i konserwacji zabytków oraz poszerzaniu wiedzy odwiedzających nt. wojny secesyjnej.

Następnie reprezentanci Muzeum II Wojny Światowej zwiedzili Muzeum Wojny Secesyjnej w Gettysburgu (Gettysburg Museum of the Civil War). Ze względu na kompleksowe informacje nt. historii potyczki oraz trasy zwiedzania, jest to miejsce od którego warto rozpocząć wizytę po polu bitwy. Ekspozycja uzupełniona o multimedia opowiada historię konfliktu, począwszy od jego przyczyn, po krwawe zakończenie. Wśród eksponatów, na szczególną uwagę zasługuje największa na świecie kolekcja pamiątek z okresu wojny secesyjnej.

Delegacja Muzeum odwiedziła także inne, ważne miejsca związane z historią bitwy pod Gettysburgiem: m.in. pomnik stanu Wirginia z monumentem gen. Roberta E. Lee (Virginia Memorial), Cmentarz Narodowy w Gettysburgu, a także pomnik i tablicę pamiątkową, poświęconą gen. Włodzimierzowi Bonawenturze Krzyżanowskiemu, uczestnikowi gettysburskiej bitwy.

Gettysburg to historyczna miejscowość, pod którą rozstrzygnęły się losy wojny secesyjnej. Decydująca bitwa odbyła się w dniach 1–3 lipca 1863 r. i była największym starciem całego konfliktu. Oddziały Skonfederowanych Stanów Ameryki, pod wodzą gen. Roberta E. Lee, zostały pokonane przez siły Unii. Straty obu armii przekraczały 40 tys. ofiar, przy czym przeważały po stronie Konfederatów. Bitwa pod Gettyburgiem była punktem zwrotnym w wojnie pomiędzy Północą i Południem. Od tego momentu, szala zwycięstwa zaczęła przechylać się na stronę Unii.