Dr hab. Grzegorz Berendt, prof. UG, zastępca Dyrektora MIIWŚ

Wernisaż wystawy "W drodze do niepodległości. Kanadyjski przystanek OBÓZ KOŚCIUSZKO w Niagara-on-the-Lake 1917-1919"

W ramach świętowania setnej rocznicy odzyskania niepodległości 11 listopada br. odbył się wernisaż wystawy "W drodze do niepodległości. Kanadyjski przystanek OBÓZ KOŚCIUSZKO w Niagara-on-the-Lake 1917-1919".

Wystawa autorstwa dr Anitty Maksymowicz z Muzeum Ziemi Lubuskiej zaprezentowana została w Muzeum II Wojny Światowej w foyer na poziomie -2. Poświęcona jest obozowi szkoleniowemu Kościuszko dla polskich ochotników do Armii Polskiej we Francji. Było to wielkie przedsięwzięcie zorganizowane przez Kanadę, Francję, Stany Zjednoczone oraz Polskę w niewielkim miasteczku Niagara-on-the-Lake w kanadyjskiej prowincji Ontario.

Inspiracją do powstania wystawy były materiały i zasoby Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce mającego swoją siedzibę w Nowym Jorku. W ich zbiorach znalazły się unikatowe fotografie z tego okresu, przedstawiające funkcjonowanie Obozu Kościuszko.

Dr hab. Grzegorz Berendt, prof. UG, zastępca Dyrektora MIIWŚ, podkreślił jak ważna jest pamięć o wszystkich, którzy walczyli o niepodległą Polskę:

To jest bardzo ważna wystawa, bo przedstawia losy tych bohaterów, o których na ogół przy standardowych obchodach nie wspominamy, zapominamy, bo cóż jest Roman Dmowski, jest Józef Piłsudski, jest Ignacy Daszyński, Wincenty Witos. Te najbardziej znane, spektakularne postaci, liderzy poszczególnych kręgów i ruchów polityczno-niepodległościowych Polski. A o tych cichych bohaterach, którzy swój czas, życie i pieniądze poświęcili i wrócili do swojej nowej amerykańskiej ojczyzny w dużej części po zakończeniu I wojny światowej nie pamiętamy. Ta wystawa jest w pewnym sensie takim naszym hołdem właśnie dla tych ludzi walczących dla Polski w całej Europie Zachodniej.

Wystawa będzie prezentowana do końca bieżącego roku.