Zaproszenie na odsłonięcie pomnika rtm. Witolda Pileckiego

Uroczystość odsłonięcia pomnika rotmistrza Witolda Pileckiego 

Zapraszamy na uroczystość odsłonięcia pomnika rotmistrza Witolda Pileckiego. Idea uhonorowania rotmistrza Witolda Pileckiego pomnikiem wzniesionym przy Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku towarzyszy jego funkcjonowaniu od z górą dwóch lat. Sformułował ją i zadeklarował dr Karol Nawrocki wkrótce po objęciu funkcji dyrektora Muzeum.

Projekt pomnika zrealizowany w 2019 r. wyłoniony został w drodze konkursu. Zwycięską koncepcję przedstawiło Studio Rzeźby Maciej Jagodziński–Jagenmeer, duet artystyczny, który tworzą  absolwenci Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu – Aneta i Maciej Jagodzińscy-Jagenmeer. 

Rotmistrz Witold Pilecki będzie z wysokości pomnika spoglądał na wszystkich gości, którzy wchodzą i wychodzą z muzeum. A nie ma postaci bardziej symbolicznej dla polskiej opowieści o pierwszej połowie XX wieku. Bo rotmistrz Witold Pilecki to postać wielowymiarowa - ziemianin, artysta, działacz społeczny, ale przede wszystkim żołnierz, uczestnik walk o niepodległość Rzeczypospolitej, w tym wojny polsko-bolszewickiej roku 1920, kampanii wrześniowej, żołnierz polskich Sił Zbrojnych na zachodzie, aż wreszcie ochotnik do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz - Dyrektor MIIWŚ dr Karol Nawrocki.

PROGRAM UROCZYSTOŚCI 

1.    Rozpoczęcie uroczystości odsłonięcia pomnika rotmistrza Witolda Pileckiego – godz. 17:00 plac przed Muzeum (pl. W. Bartoszewskiego 1)
2.    Oficjalne przemówienia
3.    Odsłonięcie pomnika rotmistrza Witolda Pileckiego
4.    Poświęcenie pomnika rotmistrza Witolda Pileckiego
5.    Apel poległych 
6.    Składanie wieńców i kwiatów 
7.    Zakończenie i prezentacja nowej aplikacji Kompas Wartości AR

Pomnik przedstawia postać rotmistrza Witolda Pileckiego ustawioną na cokole nawiązującym kształtem do form architektonicznych Muzeum. Wykonana z brązu figura mierząca 2,8 m uchwycona jest w ruchu, odzwierciedlającym w symboliczny sposób misję Rotmistrza w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz, gdzie znalazł się jako ochotnik, wykonując rozkaz infiltracji i zorganizowania w obozie struktur ruchu oporu, a także brawurową ucieczkę – Witold Pilecki, przedstawiony w mundurze rotmistrza, gestem dłoni odrzuca za siebie obozową czapkę. Umieszczenie figury na krawędzi cokołu symbolizuje charakterystyczny rys biografii Rotmistrza, który przez większość życia poruszał się między życiem a śmiercią, między dwoma totalitaryzmami, między niepodległością a zniewoleniem Polski.

Rotmistrz Witold Pilecki
Harcerz, społecznik, ziemianin i artysta, oficer Wojska Polskiego i konspirator. Uczestnik walk 
o niepodległość Rzeczypospolitej.  Po wybuchu II wojny światowej brał czynny udział w obronie Ojczyzny. Od listopada 1939 r. współtworzył Tajną Armię Polską. W latach 1940-1943 dobrowolny więzień w KL Auschwitz, gdzie założył organizację podziemną oraz dokumentował dramat więzionych i bestialstwo niemieckich oprawców. Po wypełnieniu misji i ucieczce, powrócił do walki zbrojnej. Uczestnik Powstania Warszawskiego, jeniec obozów w Lamsdorf i Murnau, a następnie żołnierz 
Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Po wojnie wstąpił do II Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa we Włoszech. Po powrocie do zniewolonej przez Sowietów Polski, zaangażował się w działalność niepodległościową.  Aresztowany przez komunistów, poddany brutalnemu śledztwu, po sfingowanym procesie został skazany na śmierć i zamordowany strzałem w tył głowy 25 maja 1948 r. w Warszawskim więzieniu na Mokotowie. Miejsce pochówku rotmistrza ukryto. W lipcu 2006 roku Prezydent RP Lech Kaczyński w uznaniu zasług Witolda Pileckiego i jego oddania sprawom ojczyzny odznaczył go pośmiertnie Orderem Orła Białego. W 2013 roku Pilecki został awansowany do stopnia pułkownika.

Żył zgodnie z mottem:
Kochajcie ojczystą ziemię. Kochajcie swoją świętą wiarę i tradycję własnego Narodu. Wyrośnijcie na ludzi honoru, zawsze wierni uznanym przez siebie najwyższym wartościom, którym trzeba służyć całym swoim życiem.

Studio Rzeźby Maciej Jagodziński-Jagenmeer
W drodze konkursu ogłoszonego 19 grudnia 2018 r.  został wyłoniony projekt na pomnik rtm. Witolda Pileckiego przygotowany przez Studio Rzeźby Maciej Jagodziński-Jagenmeer. Jury Konkursu złożone było głownie z profesjonalistów, artystów i architektów z całej Polski, którym przewodniczył  prof. Stanisław Radwański. Studio tworzą  absolwenci Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu Aneta i Maciej Jagodzińscy-Jagenmeer. Pani Aneta specjalizuje się w małych formach, gdzie może wykazać się niespotykaną precyzją i wrażliwością, zaś pasją pana Macieja są poważne, czasem wręcz skomplikowane w swej dynamice, realizacje rzeźbiarskie, których punktem wyjścia jest postać człowieka.

Kompas Wartości AR
Aplikacja stworzona specjalnie z myślą o zwiedzających Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Wartości wyryte na kompasie „Honor”, „Życie”, „Miłość” i „Wolność” to drogowskaz dla turystów,  dzięki któremu poznają nie tylko historię największych bohaterów ale doświadczą niesamowitej bliskości historii. Widzieć więcej to więcej wiedzieć. Rozszerzona rzeczywistość to innowacyjne zastosowanie technologii, która zmienia branżę turystyki. Teraz w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku doświadczenia te są nie tylko możliwe. Są dosłownie na wyciągnięcie ręki. Wystarczy smartfon lub tablet z zainstalowaną aplikacją.

_________________________________________   

17 września 2019 (wtorek) | godz. 17:00
Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
pl. W. Bartoszewskiego 1
Obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej objęte są Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości 
Organizatorzy: 
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, 
Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku