Spotkanie z Polonią w Michigan delegacji Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

Spotkanie z Polonią w Michigan delegacji Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

Spotkanie z Polonią w Michigan delegacji Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w dniach 21-24 listopada 2019 r. w Ośrodku Orchard Lake oraz w Parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Sterling Heights.

W dniu 21 listopada 2019 r. delegacja Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku uczestniczyła w ostatnim pożegnaniu śp. Haliny Konwiak ps. Hala (ur. 27 listopada 1924 r., zm. 18 listopada 2019 r.), sanitariuszki oddziału "Bakcyl", batalionu „Zremb Piorun” walczącego w Powstaniu Warszawskim w dzielnicy Śródmieście Południe. Po aresztowaniu osadzona w niemieckim obozie jenieckim. Ostatecznie, wraz z 1772 polskimi kobietami, została wysłana do obozu koncentracyjnego w Oberlagen, który został wyzwolony 12 kwietnia 1945 r. przez 1 Polską Dywizję Pancerną generała Maczka. Po wojnie wyemigrowała do USA, gdzie osiadła na stałe. W Michigan działała w Kole Żołnierzy Armii Krajowej, w którym przez wiele lat pełniła funkcję przewodniczącej. Msza pogrzebowa odbyła się  w kościele p.w. Matki Bożej Częstochowskiej w Sterling Heights. Zastępca Dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku dr hab. Grzegorz Berendt prof. UG przypomniał, że jesteśmy zobowiązani zawsze pamiętać o poświęceniu każdego żołnierza walczącego podczas II wojny światowej, ponieważ naszą wolność zawdzięczamy takim postaciom jak Pani Halina Konwiak.

Kolejnego dnia podczas spotkania z Polonią w Orchard Lake prof. Grzegorz Berendt zaprezentował projekty centralne poświęcone 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej zrealizowane przez Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, a także najnowsze wyniki prac archeologicznych na terenie półwyspu Westerplatte. Prezentacja odbyła się podczas VI Zjazdu Klubów „Gazety Polskiej” w USA i Kanadzie. Podczas spotkania odbyła się również ceremonia wręczeniu medali Stulecia Odzyskania Niepodległości przyznawanego przez Prezydenta RP osobom, które przyczyniły się do odzyskania lub umacniania suwerenności Rzeczypospolitej Polskiej. Wydarzenie zwieńczone zostało uroczystą mszą świętą w Parafii Matki Bożej Częstochowskiej.

W liturgii oprócz uczestników zjazdu licznie udział wzięła Polonia z Detroit i okolic. Po mszy świętej wszyscy obecni zostali zaproszeni na spotkanie, w których referentami byli min. Minister Antoni Macierewicz, Europoseł Ryszard Czarnecki, Redaktor Tomasz Sakiewicz oraz dr hab. Grzegorz Berendt. Dzięki prezentacji i krótkometrażowemu filmowi o Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zebrani mogli poznać codzienną działalność Muzeum, jako instytucji nie tylko gromadzącej liczne eksponaty, ale  nowoczesnemu centrum kultury.