Premiera reportażu dokumentalnego "Epizod jak szpilka w lesie" poświęconego pamięci Michała Różanowskiego

Spotkania z historią | Premiera reportażu dokumentalnego "Epizod jak szpilka w lesie"

Już 20 sierpnia br. zapraszamy na kolejne wydarzenie z cyklu Spotkania z Historią, podczas którego odbędzie się premiera reportażu dokumentalnego Epizod jak szpilka w lesie oraz dyskusja poświęcona sylwetce Michała Różanowskiego.

Udział w dyskusji wezmą: autor reportażu red. Jakub Klebba (TVP Oddział w Gdańsku), dr Marcin Kłodziński (Muzeum II Wojny Światowej) oraz dr hab. Wojciech Turek (Muzeum Westerplatte i Wojny 1939). Spotkanie poprowadzi Małgorzata Krotla (Telewizja Polska Oddział w Gdańsku).

Historię strz. Różanowskiego przypomina red. Jakub Klebba z gdańskiego oddziału Telewizji Polskiej w reportażu dokumentalnym Epizod jak szpilka w lesie. Reportaż został zrealizowany na podstawie wielu nieznanych dotąd materiałów.

Strzelec Michał Różanowski (1916-1939) był jednym z  tysięcy Polaków powołanych latem 1939 r. do wojska, by bronić ojczyzny przed spodziewanym niemieckim atakiem. Pełniąc służbę na granicy Polski z Wolnym Miastem Gdańskiem, zginął tragicznie 16 sierpnia, zastrzelony przez niemieckich pograniczników. Okoliczności śmierci M. Różanowskiego spowodowały, że jego pogrzeb w Tczewie stał się wielką patriotyczną manifestacją. Postawa polskiego żołnierza szybko stała się symbolem poświęcenia dla Rzeczpospolitej.

20 sierpnia 2019 r. (wtorek)
Kino Muzeum (poziom -3)
Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku