Zofia Kossak (Szczucka-Szatkowska)

SPOTKANIA Z HISTORIĄ: otwarcie wystawy "Tak, tak; nie, nie. Zofia Kossak (Szczucka-Szatkowska)"

Muzeum II Wojny Światowej zaprasza na wydarzenie z cyklu SPOTKANIA Z HISTORIĄ, w ramach którego odbędzie się otwarcie wystawy "Tak, tak; nie, nie. Zofia Kossak (Szczucka-Szatkowska)" oraz rozmowa z wnuczką pisarki Anną Fenby Taylor na temat "Zofia Kossak w konspiracji i prywatnie".

Anna Fenby Taylor, wnuczka wybitnej polskiej powieściopisarki Zofii Kossak. Urodzona i wychowana w Wielkiej Brytanii, kształciła się na Wydziale Medycznym Uniwersytetu Londyńskiego. Od 1996 r. aktywnie działa na rzecz kultywowania pamięci o swojej babci, byłej więźniarce obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau i współzałożycielce tajnych organizacji w okupowanej Polsce. Jej utrzymany w narodowo-katolickim tonie Protest!, stanowi jeden z najbardziej  znanych wyrazów sprzeciwu wobec Holokaustu. Anna Fenby Taylor ustaliła prawdziwą datę urodzin Zofii Kossak oraz okoliczności i datę śmierci jej syna, Tadeusza Szczuckiego (więźnia obozu Auschwitz-Birkenau). Od wielu lat działa w Fundacji im. Zofii Kossak w Górkach Wielkich. Za swą działalność społeczną i kulturalną, w 2016 r. została uhonorowana tytułem „Perły Podbeskidzia”.

11 września  2018 r. (wtorek)
godz. 17.00 - otwarcie wystawy (plac przed wejściem głównym do MIIWŚ)
godz. 17.30 - spotkanie z Anną Fenby Taylor, Kino Muzeum (poziom -3)
Muzeum II Wojny  Światowej