Promocja komiksu | Irena Sendlerowa i łyżeczka życia

Promocja komiksu | Irena Sendlerowa i łyżeczka życia

29 listopada 2018 r. zapraszamy na wydarzenie z cyklu SPOTKANIA Z HISTORIĄ, poświęcone komiksowi historycznemu Oliwii Gałki-Olejko i Janusza Wyrzykowskiego pt. Irena Sendlerowa i łyżeczka życia.

Komiks o Irenie Sendlerowej jest kolejnym wydawnictwem z serii komiksowych publikacji historycznych wydawanych przez Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. 

Publikacja ukazuje się w 2018 r. ogłoszonym przez Sejm RP Rokiem Ireny Sendlerowej. Z przekazem komiksu pragniemy dotrzeć przede wszystkim do młodszego czytelnika, odsłaniając przed nim historię stanowiącą przejmujący przykład tryumfu dobra nad złem w czasach niemieckiego terroru, kiedy za pomoc drugiemu człowiekowi groziła kara śmierci.

O komiksie rozmawiać będą:

Elżbieta Olczak (Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, pomysłodawca serii komiksów), 
dr Tomasz Rabant (Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku),
Janusz Wyrzykowski (rysownik komiksu).

Komiks Irena Sendlerowa i łyżeczka życia to opowieść o Irenie Sendlerowej, kobiecie o wielkiej wrażliwości na ludzką krzywdę, która pomagała Żydom podczas okupacji niemieckiej w okresie II wojny światowej. Zainicjowała pomoc i zorganizowała ogromną sieć pomocy, dzięki czemu uratowano przed śmiercią co najmniej 2500 dzieci z warszawskiego getta. Irena Sendlerowa jest jedną z wielu znanych z imienia osób, które z narażeniem życia ratowały Żydów. Nieznana pozostaje rzesza Polaków, którzy nieśli pomoc Żydom, a wielu z nich zapłaciło za to cenę najwyższą – cenę życia.

Nie tylko szlachetna i godna podziwu postawa Ireny Sendlerowej zachęciła nas do przybliżenia opowieści o ratowaniu żydowskich dzieci z warszawskiego getta, lecz także kopia „łyżeczki życia”, która znajduje się na wystawie głównej w Muzeum II Wojny Światowej. Jest to jedyna pamiątka po żydowskich rodzicach, należąca do Elżbiety Ficowskiej uratowanej dzięki działaniom Ireny Sendlerowej.

Więcej o komiksie: Irena Sendlerowa i łyżeczka życia

29 listopada 2018 r. (czwartek) 
godz. 17:30 

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
foyer, poziom - 2
pl. Władysława Bartoszewskiego 1

WSTĘP WOLNY