Lekcja historii i porządkowanie grobów na Cmenatrzu na Srebrzystku.

Porządkowanie grobów żołnierzy Armii Krajowej na cmentarzu komunlanym na Srebrzysku

Tradycyjnie przed dniem Wszystkich Świętych i Dniem Zadusznym Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zorganizowało spotkanie na gdańskim cmentarzu komunalnym na Srebrzysku. Wizyta miała formę wyjątkowej lekcji historii.

Uczestniczący w niej uczniowie Amerykańskiej Szkoły Podstawowej w Gdyni porządkowali groby, wysłuchali prelekcji historycznych, a przede wszystkim mieli możliwość spotkania z Profesorem Jerzym Grzywaczem, członkiem Szarych Szeregów, uczestnikiem powstania warszawskiego. Biografie harcerzy Szarych Szeregów i żołnierzy Armii Krajowej przybliżył Prof. dr hab. Piotr Niwiński, natomiast Prof. Jerzy Grzywacz podzielił się swoimi wspomnieniami z okresu okupacji. Na każdym z odwiedzonych grobów zapalono znicze i udedorowano szarfą.

Uczniowie odwiedzili groby żołnierzy 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowiej: Tadeusza Urbanowicza ps. „Moskito” - w 1946 r. walczył w Borach Tucholskich w 5. Wileńskiej Brygadzie AK mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”. Ranny w starciu z UB popełnił samobójstwo. W latach 90. XX wieku przyjaciele ekshumowali jego zwłoki i przenieśli na cmentarz Srebrzysko; sanitariuszki Wandy Minkiewicz ps. „Danka”; Rajmunda Drozda ps. „Mikrus”, Zdzisława Zielenia „Orlika” - harcerza, żołnierza 3. Wileńskiej Brygady AK, uczestnika operacji „Ostra Brama” w Wilnie; w 1946 r. walczył w Borach Tucholskich w 5. Wileńskiej Brygadzie AK.

Cmentarz komunalny na Srebrzysku jest nekropolią, na której spoczywają również inni zasłużeni żołnierze walczący w Armii Krajowej m. in. ppłk. Adam Szydłowski „Poleszuk” - cichociemny, komendant Podokręgu Nowogródzkiego AK w 1944 r.