Pokaz specjalny filmu dokumentalnego "Gdańsk 1939" / fot. M. Bujak

POKAZ SPECJALNY FILMU DOKUMENTALNEGO „GDAŃSK 1939”

W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zorganizowany został pokaz specjalny filmu dokumentalnego „Gdańsk 1939”. Produkcja w reżyserii Grzegorza Karbowskiego opowiada o wydarzeniach 1939 roku w Gdańsku oraz ich genezie nawiązującej między innymi do utworzenia Wolnego Miasta Gdańska i jego nazyfikacji w latach 30. Bezpłatne projekcje filmu dla publiczności odbędą się w Kinie Muzeum 22, 24 i 29 listopada br.

„Gdańsk 1939” jest klasycznym filmem dokumentalnym pod względem produkcji i treści - nie zawarto w nim rozbudowanych animacji czy scen paradokumentalnych. Film w zdecydowanej większości składa się z relacji świadków połączonych z wypowiedziami historyków - badaczy dziejów Wolnego Miasta Gdańska i II wojny światowej. Produkcja została wzbogacona o unikatowe archiwalia w postaci fotografii i nagrań pokazujących Wolne Miasto Gdańsk, życie i losy Polaków w Gdańsku, a także narastającą grozę w związku z przejmowaniem w mieście władzy przez NSDAP, a w końcu - pierwsze dni Września 1939 roku.

Gości przybyłych na pokaz specjalny w Kinie Muzeum w imieniu Dyrektora, dr Karola Nawrockiego, przywitał Maciej Badowicz, zastępca kierownika Działu Komunikacji i Promocji w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Film „Gdańsk 1939” zrealizowano w ramach obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, o czym poinformował zastępca dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku dr hab. Grzegorz Berendt:

Jest to 1 z 14 projektów realizowanych przez Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w roku 2019 w związku z 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej. Wracamy do tamtych wydarzeń, wracamy do tego, co poprzedzało pierwsze strzały z 1 września 1939 roku – dlatego, że i świadkom się to należy, ale i z powodu tego, że świadkowie odchodzą do innej rzeczywistości i niejako na pokolenie powojenne przechodzi obowiązek przekazywania sztafety informacji o tym kataklizmie. O tym, co spotkało obywateli polskich i mniejszości polskiej w tym czasie w Gdańsku. Również przekazywania wiadomości o tych, co żyli w Gdańsku od pokoleń – jeszcze od czasów I Rzeczpospolitej, ale również o tym, co spadło na tych Polaków i innych obywateli polskich, którzy przybyli na teren Wolnego Miasta Gdańska po 1919 roku, a jeszcze w większej liczbie po proklamowaniu Wolnego Miasta Gdańska 15 listopada 1920 roku. Też nieprzypadkowo wybraliśmy ten dzień jako swoistą prapremierę filmu.

Więcej informacji o Wolnym Mieście Gdańsku

Producentem filmu  „Gdańsk 1939” jest Muzeum II Wojny Światowej, z kolei producentem wykonawczym Video Studio Gdańsk. Dr hab. Grzegorz Berendt podziękował twórcom za współpracę przy dokumencie:

My jako Muzeum staraliśmy się pomóc, poinformować, zaopatrzyć w materiały, ale pewna wizja, umiejętność, kunszt i warsztat, aby obraz uczynić atrakcyjnym w odbiorze – to jest przede wszystkim zasługa fachowców z branży. (…) Mamy nadzieję, że ten efekt wspólnej pracy filmowców, muzealników i historyków spotka się z Państwa uznaniem.

Zanim rozpoczęła się projekcja filmu „Gdańsk 1939”, wyemitowana została miniatura filmowa „1939. Pamięć i przesłanie”. Jest to współczesne spojrzenie na wydarzenia z 1939 roku i głos obecnych pokoleń, utrwalających pamięć o walce i cierpieniu narodu polskiego w czasie II wojny światowej. Miniaturę „1939. Pamięć i przesłanie” można obejrzeć TUTAJ. Minutą ciszy uczczono pamięć  zmarłych świadków historii, których wspomnienia przywołane są w dokumencie, a którzy nie doczekali premiery filmu.

Najbliższe bezpłatne pokazy filmu „Gdańsk 1939” w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zostaną zorganizowane:

• 22 listopada 2019 r. (piątek), godz. 12.00
  • 24 listopada 2019 r. (niedziela), godz. 14.00
  • 29 listopada 2019 r. (piątek), godz. 17.00

Przed seansem należy pobrać darmowy bilet z kasy.

Miejsce:
Kino Muzeum (poziom -3)
Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
pl. W. Bartoszewskiego 1

Film dla widzów od 14 roku życia.

„Gdańsk 1939”

reżyseria: Grzegorz Karbowski

producent: Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

producent wykonawczy: Video Studio Gdańsk