Aktualności 14.04.2014 Podpisanie umowy na wykonanie drugiego etapu prac budowalnych Muzeum 11.04.2014 Udział w debacie „Nowa mapa kulturalna trójmiasta” 09.04.2014 Prezentacja polskiej edycji "Dzienników" Josepha Goebbelsa 08.04.2014 Plenerowy projekt edukacyjny "Ostatnia Ofensywa '45" Ostatnia Ofensywa '45. Fot. Dominik Jagodziński Ostatnia Ofensywa '45. Fot. Dominik Jagodziński

Plenerowy projekt edukacyjny "Ostatnia Ofensywa '45"

Muzeum II Wojny Światowej we współpracy ze Stowarzyszeniem "Stara Papiernia", koleją drezynową "drezyny.pl" oraz przy udziale grup rekonstrukcji zorganizowało 6 kwietnia 2014 r. w Łapinie (gm. Kolbudy) plenerowy projekt edukacyjny „Ostatnia ofensywa ‘45”.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z wydarzenia w galerii fotografii oraz obejrzenia relacji filmowej.

W trakcie wycieczki uczestnicy zapoznali się z wydarzeniami, jakie rozegrały się na terenie III Rzeszy tuż przed zakończeniem II wojny światowej oraz z bezpośrednimi konsekwencjami tego konfliktu. Celem wydarzenia było zobrazowanie sytuacji, jaka zaistniała w 1945 r., gdy na teren Niemiec wkroczyły armie amerykańska i sowiecka oraz wyścigu aliantów o niemieckie osiągnięcia techniczne i dobra zagrabione podczas działań wojennych.

Część trasy położonej wzdłuż linii kolejowej nad rzeką Radunią uczestnicy pokonali na drezynach. Jednym z głównych punktów wycieczki było zwiedzanie budynku Starej Papierni w Łapinie.

Projekt pt. „Ostatnia ofensywa ‘45” to już trzeci projekt Muzeum zorganizowany w Łapinie. Poprzednie nawiązujące do dziejów Pomorza i Gdyni miały podobną formułę, a infrastruktura Starej Papierni ponownie została wykorzystana do odtworzenia militarnych potyczek i stanowisk. Ostatnim punkte zwiedzania była prezentacja, przy której pomocy pracownicy Muzeum opowiedzieli o tle historycznym przezentowanych wcześniej wydarzeń oraz nawiązali do skutów konfliktu odczuwanych jeszcze długo po wojnie.