Delegacja Muzeum II Wojny Światowej na spotkaniu z Carltonem Kramerem. Fot. Materiały MIIWŚ.

Pearl Harbor – ostatni etap wizyty delegacji Muzeum II Wojny Światowej w USA

Delegacja Muzeum II Wojny Światowej złożyła wizytę w Pacific Historic Parks. Tam spotkała się z Wicedyrektorem Carltonem Kramerem, zwiedziła Pacific Aviation Museum i oddała cześć ofiarom ataku na Pearl Harbor w Arizona Memorial.

Pacific Historic Parks to zespół narodowych parków historycznych, w skład którego wchodzi kilka jednostek mieszczących się na wyspach O’ahu, Guam, Saipan i Molokai na Hawajach. Kompleks zajmuje się m.in. badaniami, konserwacją, rozwojem, edukacją oraz projektami upamiętniającymi II wojnę światową na Pacyfiku. Delegacja Muzeum spotkała się z Wicedyrektorem Pacific Historic Parks Carltonem Kramerem. Tematem rozmów było nawiązanie instytucjonalnego partnerstwa. Jako wstęp do zacieśniania współpracy obu jednostek – Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej dr Karol Nawrocki wręczył Carltonowi Kramerowi zaproszenie na konferencję poświęconą historycznym polom bitew planowaną przez gdańskie muzeum na wrzesień 2018 r.

Dzięki uprzejmości Wicedyrektora Pacific Historic Parks delegacja Muzeum obejrzała USS. Arizona Memorial. Pomnik Arizona Memorial w zatoce Pearl Harbor upamiętnia miejsce wiecznego spoczynku ponad tysiąca marynarzy, którzy zginęli na pancerniku USS Arizona 7 grudnia 1941 r. podczas ataku japońskich sił zbrojnych na Pearl Harbor. Pomnik powstał w 1962 r. i ma formę futurystycznego pawilony, unoszącego się na powierzchni wody, ponad wrakiem USS Arizon. Składa się z trzech części: wejścia, miejsca zgromadzenia i świątyni pamięci. W jego architekturze powtarza się symboliczna dla daty ataku liczba siedem. We wnętrzu znajduje się otwór w posadzce, przez który widać zarys zatopionego pancernika. Do dzisiaj na powierzchni wody jest widoczny olej sączący się z wraku. Nazywa się go "łzami Arizony"  lub "czarnymi łzami". W tym miejscu odwiedzający wrzucają kwiaty do wody, jako wyraz szacunku dla poległych marynarzy. U końca pawilonu wybudowano marmurową ścianę, na której widnieją nazwiska poległych podczas ataku na pancernik.  

Ostatnim punktem wizyty przedstawicieli Muzeum na wyspie O’ahu było Pacific Aviation Museum. Muzeum zostało otwarte 7 grudnia 2006 r. w 65. rocznicę ataku na Pearl Harbor. Mieści się w historycznych hangarach 37, 54 i 79 na wyspie Ford, a jego obszar obejmuje ponad 6 ha. Muzeum zostało wyróżnione kilkoma nagrodami za wysiłki mające na celu zachowanie historycznych budynków. Każdego roku placówka gości milion zwiedzających. Misją instytucji jest uświadomienie skali amerykańskich strat poniesionych 7 grudnia 1941 r. w czasie ataku na Pearl Harbor oraz podkreślenie symbolicznego znaczenia tego miejsca. Muzeum posiada ofertę edukacyjno-turystyczną, której zadaniem jest przekazywanie wiedzy o obiektach historycznej bazy United States Navy na hawajskiej wyspie O’ahu. Głównym celem placówki jest pozyskiwanie i konserwacja wielkogabarytowych eksponatów. W kolekcji Pacific Aviation Museum znajduje się kilkadziesiąt samolotów, w tym słynne North American P-51 Mustang, Douglas SBD Dauntless i Boeing B-17 Flying Fortress.

Japoński nalot na Pearl Harbor miał miejsce 7 grudnia 1941 r. o świcie. Zaatakowanie położonej na Hawajach bazy marynarki wojennej Stanów Zjednoczonych oznaczało początek wojny japońsko-amerykańskiej na Pacyfiku. Dzięki sprawnie przeprowadzonej akcji militarnej, Japończykom udało się zaskoczyć Amerykanów stacjonujących w Pearl Harbor i zadać im dotkliwe straty. Nalot na bazę przeprowadzono za pomocą 353 samolotów różnego typu. W ciągu jednego dnia zginęło około 2400 Amerykanów, zniszczono ponad 160 samolotów, a około 20 jednostek pływających zostało zatopionych i uszkodzonych. Mimo to Pearl Harbor stało się początkiem końca imperializmu nie tylko japońskiego, ale także zła jakim był niemiecki nazizm, ponieważ przystąpienie Stanów Zjednoczonych do II wojny światowej przechyliło szalę zwycięstwa na korzyść aliantów.