Pamięci ofiar stanu wojennego w 35. rocznicę powstania Federacji Młodzieży Walczącej

Pamięci ofiar stanu wojennego w 35. rocznicę powstania Federacji Młodzieży Walczącej

Już w najbliższy piątek, 13 grudnia br., w ramach obchodów 35. rocznicy powstania Federacji Młodzieży Walczącej, w tragiczną rocznicę Grudnia 1981 r., zapraszamy do Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku na debatę pt. Działalność opozycyjna młodzieży od stanu wojennego do końca lat osiemdziesiątych.

Tego dnia działacze federacji zapraszają też pod pomnik Ofiar Stanu Wojennego (Targ Rakowy), w miejsce gdzie został zastrzelony 17 grudnia 1981 r. Tolek Antoni Browarczyk. Po złożeniu kwiatów i zapaleniu zniczy w bazylice św. Brygidy o godz. 18.30 odprawiona będzie uroczysta msza św., podczas której dokonane zostanie odsłonięcie i poświęcenie krzyża Federacji Młodzieży Walczącej, wkomponowanego w Bursztynowy Ołtarz. Ostatnim punktem programu będzie debata w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

PROGRAM OBCHODÓW

17:40 – spotkanie i modlitwa przy pomniku Ofiar Stanu Wojennego - Antoniego Browarczyka – Targ Rakowy
18:00 – złożenie kwiatów i zapalenie zniczy 
18:30 – msza święta wraz z uroczystym odsłonięciem i poświęceniem krzyża FMW w kościele pw. św. Brygidy w Gdańsku
20:00 – debata Działalność opozycyjna młodzieży od stanu wojennego do końca lat osiemdziesiątych w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.
Moderatorzy: Prezes Radia Gdańsk Adam Chmielecki, SFMW Robert Kwiatek.
Uczestnicy: ks. dr Jarosław Wąsowicz, Jacek Kurski, Andrzej Sosnowski, dr Arkadiusz Kazański, Piotr Semka, Dariusz Krawczyk, Mariusz Roman
22:00 – poczęstunek
22:30 – spotkanie z dyrektorem Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku dr. Karolem Nawrockim, prezentacja muzeum, dla zainteresowanych możliwe zwiedzanie
23:30 – zakończenie

FEDERACJA MŁODZIEŻY WALCZĄCEJ niezależna, podziemna organizacja młodzieżowa działająca w konspiracji w okresie PRL. Została powołana w 29 czerwca 1984 r. w Warszawie. W skład Komitetu Założycielskiego FMW wchodzili: Artur Dąbrowski, Jacek „Wiejski” Górski, Cezary Rautszko „Młody”, Tomasz Roguski „Kornel”. Na przełomie lat 1984 i 1985 do FMW przyłączyli się Jacek Czarnecki „Czarny”, Grzegorz Rządkowski „Bziuniek”, Paweł Kołodziejczak "Kepler", Rafał Dzieciołowski „Pasek”, Piotr Szynkiel „Kuba” alias „Czereśniak” i wiele innych osób nieznanych z nazwiska. Od września 1984 r. FMW wydawało pismo „Bunt”, zawierające komunikat o powstaniu organizacji oraz apel do młodzieży. 

W październiku 1984, niezależnie od FMW w Warszawie, powstała Gdańska Federacja Młodzieży Walczącej. Animowana przez Mariusza Wilczyńskiego i Klaudię Moszczyńską początkowo w IX LO kolportowała sygnowane przez siebie ulotki (m.in. tekst o powstaniu Federacji spisany z audycji w Radiu Wolna Europa), zaś w grudniu 1984 rozpoczęła wydawanie pisma Federacji „Monit”.

Organizacja zrzeszała nie tylko uczniów, ale także robotników i studentów. Federacja Młodzieży Walczącej nie precyzowała w swoim programie kwestii społeczno-ustrojowych, dzięki czemu stała się otwartą platformą dla młodzieży, której bliska była idea wolnej i demokratycznej Polski. Od 1984 roku rozbudowywała swoje struktury prawie w całej Polsce.