Przejdź do treści

Otwarcie wystawy „Milion zza oceanu” | Prezentacja samochodu Willys MB

28/06/2018 - 11:39
 Otwarcie wystawy „Milion zza oceanu” | Prezentacja samochodu Willys MB

Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, dr Karol Nawrocki, zaprasza na otwarcie wystawy czasowej „Milion zza oceanu” poświęconej udziałowi Polaków i Amerykanów polskiego pochodzenia w wojennym wysiłku Stanów Zjednoczonych w czasie II wojny światowej, połączone z prezentacją historycznego pojazdu Willys MB – nabytku MIIWS.

Wystawa „Milion zza oceanu”

Polacy w armii amerykańskiej? O Witoldzie Urbanowiczu, pilocie „Latających tygrysów” z pewnością Państwo słyszeli, chociaż bardziej mogą go Państwo kojarzyć jako dowódcę legendarnego dywizjonu 303. Ale czy kojarzą Państwo innych Polaków? A było ich niemało… O co najmniej jednym z nich nakręcono ekscytujący film, inny stał się legendą polskiego kina. Byli wśród nich znakomici piloci. Były kobiety. Byli nawet księża. Niektórzy zrobili kariery po wojnie (jak jeden polityk w Chicago), innym nie było to dane (bo polegli w walce).  Zbieramy te wszystkie historie by zaprezentować je na wystawie czasowej „Milion zza oceanu”. Ekspozycja opowiada historię osób polskiego pochodzenia i Polaków pełniących służbę w US Army w okresie II wojny światowej.

74. urodziny samochodu terenowego Willys MB

Willys MB to Amerykański lekki samochód osobowo-terenowy, nazywany „Jeepem”. Poza armią USA był on masowo użytkowany przez wojska brytyjskie, kanadyjskie, australijskie, Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie, a także armię sowiecką. W czasie II wojny wyprodukowano ponad 360 tysięcy egzemplarzy tego modelu. Prezentowany eksponat był pojazdem dowództwa kompanii F, 2 batalionu, 32 pułku artylerii, 1 dywizji piechoty USA. Wyprodukowany został w lipcu 1944 roku, będzie zatem świętował swoje 74. urodziny.

Program wydarzenia

Otwarcie wystawy poprzedzi o 10:30 prezentacja zabytkowych samochodów na placu przy wejściu głównym do Muzeum. Będzie to pokazywany już wcześniej Dodge WC 52, pancerny M8 "Greyhound”, ciężarowy GMC CCKW 35, ale przede wszystkim prezentowany po raz pierwszy nowy nabytek Muzeum II Wojny Światowej – samochód terenowy Willys MB.

Prezentacja zabytkowych samochodów, w historycznej oprawie zapewnionej przez członków Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej „Hell on Wheels”, potrwa do godz. 13:00.

Otwarcie wystawy „Milion zza oceanu” odbędzie się o godzinie 15:00 w Sali wystaw czasowych na poziomie – 3. W dniu wernisażu wstęp na wystawę czasową jest bezpłatny. Ekspozycja będzie prezentowana w sali wystaw czasowych do 31 października 2018 roku.

Pomiędzy godziną 13:00 a 16:00 Stowarzyszenie „Wielka Czerwona Jedynka” będzie prowadziło "punkt rekrutacyjny" w holu na poziomie -1 w pobliżu wejścia głównego, w którym zainteresowani Zwiedzający otrzymywać będą specjalne okolicznościowe blankiety i będą mieli szansę wzięcia udziału w nauce musztry z bronią. W tym samym czasie w holu na poziomie -3 rekonstruktorzy z tego samego stowarzyszenia zaprezentują scenę z życia okopowego.

6 lipca 2018 r. zapraszamy do Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

10:30 – 13:00 pokaz zabytkowych samochodów

13:00-16:00 punkt rekrutacyjny / stanowisko frontowe

15:00 otwarcie wystawy Milion zza oceanu w sali wystaw czasowych

Muzeum II Wojny  Światowej w Gdańsku, pl. Bartoszewskiego 1, plac przy wejściu głównym, hol na poziomie -1, hol na poziomie -3, wystawa główna, sala wystaw czasowych

WSTĘP WOLNY