Otwarcie wystawy „Bądźcie bez litości! Bądźcie brutalni! Zniszczenie Polski jest naszym pierwszym zadaniem. Agresja na Polskę 1939”

4 września w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku miało miejsce otwarcie wystawy czasowej „Bądźcie bez litości! Bądźcie brutalni! Zniszczenie Polski jest naszym pierwszym zadaniem – Agresja na Polskę 1939”.

Otwarcie wystawy było pierwszym punktem programu trzydniowej, międzynarodowej konferencji World Battlefield Museums Forum, która odbywa się w Muzeum w dniach 4 – 6 września  2018 r.

Dzisiejszy wernisaż swoją obecnością uświetnili: p. Paulina Florianowicz, Dyrektor Departamentu Dziedzictwa Kulturowego w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz przedstawiciele muzeów pól bitewnych z całego świata.

Wystawę otworzył Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, który zwrócił się do zebranych w następujących słowach: „»Bądźcie bez litości! Bądźcie brutalni! Zniszczenie Polski jest naszym pierwszym zadaniem« - to słowa Adolfa Hitlera wypowiedziane w sierpniu 1939 roku podczas narady kadry oficerskiej Wehrmachtu – po takich słowach nie mogło się stać nic dobrego, po takich słowach rozpętano w Polsce i całej Europie Środkowo-Wschodniej wojnę, która okazała się prawdziwym pandemonium. (…) I choć bardzo ciężko liczbami opisać historię II wojny światowej, to gdy uzmysłowimy sobie, że podczas II wojny światowej zginęło sześć milionów polskich obywateli, a to oznacza dwadzieścia trzy procent wszystkich mieszkańców II Rzeczpospolitej, to zobaczymy, że jest to zbrodnia nieporównywalna z żadną inną – życie stracił co piąty Polak”.

Następnie, głos zabrała p. Paulina Florianowicz, Dyrektor Departamentu Dziedzictwa Kulturowego, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego: „Z wielką przyjemnością otwieram dzisiejszą wystawę, która jest przedsięwzięciem historycznym, edukacyjnym i ma przybliżyć szerokiej publiczności ważny okres w naszej historii, choć data 1 września 1939 roku jest datą, której nikomu z nas nie trzeba przybliżać. Zajmując się na co dzień dziedzictwem kulturowym w Ministerstwie Kultury w Warszawie – mieście, którego miało nie być, nie ma dnia, abyśmy nie robili odniesień właśnie do tej daty. 1  września to data, która należy do historii każdej polskiej rodziny. Mam nadzieję, ze każdy z nas oglądając wystawę wspomni historię własnej rodziny, bo jesteśmy potomkami tych, którzy cudem tę wojnę przeżyli”.

O wystawie:
Przytoczone w tytule wystawy słowa Adolfa Hitlera ukazują prawdziwy cel inwazji na Polskę. Przygotowana wystawa przedstawia sytuację Polski i jej obywateli wobec niemieckiej i sowieckiej agresji we wrześniu 1939 roku oraz początku okupacji. To ukazanie niszczycielskiego i terrorystycznego charakteru tej wojny, prowadzącego do zastraszenia i zniewolenia okupacyjnego Polaków. Ekspozycja rozpoczyna się opowieścią o ostatnim dniu sierpnia oraz wybuchu II wojny światowej. Na kolejnych planszach skupiono się na integralnych częściach planu wojny totalnej prowadzonej przez Niemcy takich jak: naloty, terror wobec cywilów, represje czy zbrodnie na jeńcach wojennych. Narrację dopełnia historia oblężenia Warszawy i agresji sowieckiej, której konsekwencją był rozbiór Polski. W ostatniej części wystawy opowiedziano o początkach okupacji i konspiracji.

Wystawa jest dostępna dla zwiedzających na poziomie –3 Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.