Styczeń 2019

OPISY FILMÓW I ZWIASTUNY | Styczeń 2019

MÓJ PIĘKNY SYN

reż. Felix van Groeningen, 111 min, 2018, USA, dramat

Historia rodziny, która musi zmierzyć się z uzależnieniem dorastającego chłopaka. Opowieść o nastolatku poszukującym swojej drogi, o marzeniach, które prowadzą go na skraj przepaści, a także o miłości rodziców, którzy nie potrafią wypuścić swego dziecka z objęć. To pierwszy tak szczery, prawdziwy i poruszający film o rodzinie, bezwarunkowej miłości, dumie, rozczarowaniach i nadziei. „Mój piękny syn” to najnowsze dzieło Felixa van Groeningena (nominacja do Oscara za „W kręgu miłości”). Scenariusz filmu powstał na podstawie wspomnień Davida Sheffa i jego syna Nica, które stały się bestsellerami.


PŁOMIENIE

reż. Chang-dong Lee, 148 min, 2018, Korea Południowa, thriller

Jong-soo żyje z dorywczych prac w położonym niedaleko Koreańskiej Strefy Zdemilitaryzowanej miasteczku Paju. Pewnego dnia spotyka Hae-mi, dawną koleżankę z klasy. Skrywane w młodości uczucia budzą się. Niedługo potem Hae-mi wyjeżdża, zakochanemu Jong-soo pozostaje zaś snucie planów o wspólnej przyszłości. Kilka tygodni później Hae-mi, która utknęła na lotnisku w Nairobi, prosi chłopaka, aby odebrał ją po przylocie. Dziewczyna pojawia się jednak w towarzystwie bogatego Bena, którego spotkała w Kenii... Scenariusz jest luźną adaptacją opowiadania „Spalenie stodoły” autorstwa Harukiego Murakamiego, a film stał się koreańskim kandydatem do Oscarów 2019 w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny.


SNY WĘDROWNYCH PTAKÓW | PREMIERA

reż. Ciro Guerra, Cristina Gallego, 125 min, 2018, Kolumbia, Meksyk, Niemcy, dramat

Najnowsze dzieło nominowanego do Oscara Ciro Guerry oraz jego żony, Cristiny Gallego, to zachwycająca wizualnie opowieść o początkach kolumbijskiego handlu narkotykowego, powiązana z historią rdzennej społeczności Indian Wayúu. Chciwość, rywalizacja między gangami, namiętność – to one stawiają pod znakiem zapytania tradycyjne wartości przekazane przez przodków. Kolumbia w czasie przełomu lat 60. i 70. Podczas plemiennego obrzędu wchodzenia w dorosłość Zaida (Natalia Reyes) wykonuje tradycyjny taniec, którym kusi potencjalnego kandydata na męża – Rapayeta (José Acosta). Ursula (Carmiña Martínez), stojąca na czele klanu, stawia jednak młodemu Rapayetowi wysoką cenę, jaką ten ma zapłacić za Zaidę. Rapayet wraz ze swoim wspólnikiem, Moisesem (Jhon Narváez) próbują zdobyć pieniądze. Wcielają się w rolę dealerów, a interes, który ubiją, będzie jedynie początkiem historii…


ZABAWA, ZABAWA

reż. Kinga Dębska, 88 min, 2018, Polska, komediodramat

Najnowsze dzieło twórców hitu „Moje córki krowy”. „Zabawa zabawa” to trzy przeplatające się historie kobiet będących w różnych fazach uzależnienia, opowiedziane w charakterystycznym stylu Dębskiej, która – jak mało kto –  potrafi dotrzeć do serc widzów, tworząc „kino terapeutyzujące”, pełne emocji, wzruszeń i pełnokrwistych bohaterów. Poruszające i zabawne zarazem. 40-letnia prokurator Dorota (Agata Kulesza) pije, by – jak sama mówi – „nie zwariować”. Zasłaniając się immunitetem, ukrywa wszystkie wykroczenia popełnione „pod wpływem”. Skutecznie pomaga jej w tym mąż, znany polityk (Marcin Dorociński). Studentka Magda (Maria Dębska) lubi dużo imprezować, ale świetnie się uczy i ma super pracę, więc nikt nie robi jej z tego wyrzutów. Dla szanowanej chirurg Teresy (Dorota Kolak) każdy pretekst jest dobry, żeby się napić. Alkoholu nie odmawia sobie nawet podczas pracy w szpitalu dziecięcym, gdzie jest ordynatorem. Wkrótce w życiu każdej z kobiet nastąpią wydarzenia, po których ich problem przybierze na sile. Czy wspierane przez rodziny i przyjaciół bohaterki zdążą go w porę pokonać?


VICE

reż. Adam McKay, 132 min, 2018, USA, biograficzny, dramat

Historia człowieka, który konsekwentnie przeszedł drogę od poruszającego się zręcznie po waszyngtońskich korytarzach biurokraty do realnej władzy. Wiceprezydent USA za prezydentury George’a W. Busha był jednym z najpotężniejszych ludzi tamtego czasu, zmieniał swój kraj i świat tak skutecznie, że efekty jego działalności obserwujemy do dzisiaj.