Opisy filmów | Maj

Opisy filmów i zwiastuny | Maj 2018

DZIEWCZYNA WE MGLE

Reż. Donato Carrisi

128 min / 2017 / Francja, Niemcy, Włochy / kryminał

Ekranizacja bestsellerowej powieści włoskiego mistrza kryminału – Donato Carrisi. W małej, odizolowanej od świata, górskiej mieścinie młoda dziewczyna wychodzi z domu do kościoła, ale nigdy tam nie dociera. Na miejscu zaginięcia pojawia się charyzmatyczny detektyw Vogel (Toni Servillo), znany z umiejętności manipulowania mediami. Kiedy poszukiwania nastolatki nie przynoszą rezultatów, bezpodstawnie kieruje swoje podejrzenia na nauczyciela literatury (Alesso Boni). Vogel ignoruje brak twardych dowodów i brnie w oskarżenia. W rozpętanej przez Vogla medialnej burzy wszyscy stają się podejrzanymi a sprawa zaczyna przyjmować niespodziewany obrót.

 

DZIK

Reż. Damian Wenta, Łukasz Chojecki

75 min / 2017 / Polska / fabularyzowany dokument

Akcja filmu rozpoczyna się pod koniec 1944 roku w lasach na terenach ziemi dzisiejszego województwa łódzkiego. Konfident pochodzenia holenderskiego o pseudonimie Peter po dwumiesięcznym pobycie w leśnym oddziale AK „Dzik'” nagle odłącza się od grupy partyzantów i dezerteruje. Kilka dni później w mundurze Wehrmachtu wydaje oddział Niemcom. Rozpoczyna się akcja o kryptonimie „Dzik” i pościg za oddziałem pod wodzą „krwawego kata tomaszowskiego gestapo” – Georga Boettiga.

 

PREMIERA

KATYŃ - OSTATNI ŚWIADEK

Reż. Piotr Szkopiak

94 min / 2018 / Polska, Wielka Brytania

Powojenny Bristol. Dziennikarz Stephen Underwood (Alex Pettyfer) marzy o sławie i temacie, który wreszcie rozkręci jego karierę. Ta szansa rodzi się, gdy mężczyzna przypadkowo wpada na trop sprawy samobójstwa polskiego żołnierza przebywającego w lokalnym obozie dla uchodźców. Podążając za dziennikarskim instynktem, Stephen dociera do informacji o tym, co tak naprawdę wydarzyło się w Katyniu. Ich ujawnienie wpłynie na losy całej powojennej Europy. W roli brytyjskiego dziennikarza, który odkrywa dla zachodniego świata przerażającą prawdę o popełnionym przez Sowietów mordzie katyńskim, zobaczymy Alexa Pettyfera („Jestem numerem cztery”). Michała Łobodę zagra Robert Więckiewicz, zaś jego przyjaciela, Andrzeja Nowaka – Piotr Stramowski („Pitbull. Niebezpieczne kobiety”). Inspiracją do napisania scenariusza stała się osobista historia reżysera, Piotra Szkopiaka, który w Katyniu stracił dziadka.

 

PREMIERA

KSIĄŻĘ I DYBUK

Reż. Elwira Niewiera, Piotr Rosołowski

82 min / 2017 / Niemcy, Polska

Filmowa podróż śladami Michała Waszyńskiego, autora wielu znanych przedwojennych filmów z Eugeniuszem Bodo, reżysera mistycznej ekranizacji „Dybuka”, a także producenta hollywoodzkich hitów z Sofią Loren i Claudią Cardinale. Film stara się rozwikłać tajemnicę Waszyńskiego, który w życiu często pisał od nowa własną biografię. Jedni zapamiętali go jako dystyngowanego arystokratę, męża włoskiej hrabiny, inni wspominają go jako utalentowanego reżysera i błyskotliwego producenta. „Książę i dybuk” otrzymał Nagrodę dla Najlepszego Filmu Dokumentalnego w sekcji Venice Classics na tegorocznym Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji.

 

ROZSTRZELAĆ POLAKÓW

Reż. M. Majeran, T. Sommer, 51 min, Polska

Film dokumentalny o operacji antypolskiej NKWD przeprowadzonej w latach 1937-1938, w trakcie której sowieckie władze zamordowały ok. 200 tys. Polaków. Film przedstawia historię ludobójstwa, jakiego dokonano na mieszkających w ZSRS Polakach w latach 1937-1938, znanego w historiografii jako „operacja antypolska NKWD”. Pierwszy film poświęcony tej  białej plamie w polskiej historii najnowszej i jednocześnie także pierwszy w światowej kinematografii film przedstawiający nowe ustalenia dotyczące historii Wielkiego Terroru, którego częścią była operacja antypolska. Nowatorstwo przedstawienia polega na zmianie paradygmatu naukowego, którego dotąd używano, a który faktycznie ignorował zbrodnie popełniane na Polakach, jakie miały wtedy miejsce.

 

ŚMIERĆ STALINA

Reż. Armando Iannuci

106 min / Belgia, Francja, Wielka Brytania / komediodramat

Umiera Józef Stalin – dyktator ZSRR, tyran i bestia odpowiedzialna za śmierć milionów ludzi. Pośród elit władzy rozpoczyna się walka o dominację i wpływy po zmarłym przywódcy. Niektórzy chcą naprawy i pozytywnych zmian, ale plany innych mogą zrujnować kraj jeszcze bardziej. Wszystkim jednak przyświeca ten sam cel – nie dać się zabić i jakimś cudem przetrwać chaos, w jakim pogrąża się Kreml. Szaleństwo totalitaryzmu zostaje obnażone w pełnej krasie.

 

PREMIERA

TULLY

Reż. Jason Reitman

96 min / 2018 / USA / komedia

Mąż, dom i trójka dzieci! Marlo (Charlize Theron) to prawdziwa superbohaterka, ale czasem nawet superbohaterki potrzebują chwili wytchnienia. Pewnego wieczoru w drzwiach domu Marlo zjawia się tajemnicza niania, Tully (Mckenzie Davis). Młoda, piękna i zwariowana opiekunka szybko wywraca do góry nogami życie całej rodziny. Marlo musi zmierzyć się z przebojową i pełną energii dziewczyną, która ma w sobie wszystko to, co Marlo utraciła.

 

WYSPA PSÓW

Reż. Wes Anderson

101 min / 2018 / Niemcy, USA / animacja

Animowany film Wesa Andersona, twórcy „Grand Budapest Hotel”, nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem dla najlepszego reżysera na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie 2018. Opowieść o dwunastoletnim japońskim chłopcu imieniem Atari, którego wychowuje skorumpowany burmistrz wielkiego miasta Megasaki. Gdy na mocy specjalnego dekretu wszystkie psy domowe wygnane zostają na ogromne wysypisko odpadów, Atari wykradzionym przez siebie niezwykłym samolotem turbośmigłowym leci na Wyspę śmieci, by odnaleźć swego ukochanego psa. Na miejscu gromadzi wokół siebie grupę czworonożnych przyjaciół i wraz z nimi wyrusza na wielką wyprawę, która zadecyduje o losach i przyszłości całej Prefektury.

 

KINOHISTORIA

KOBIETA W BERLINIE

Reż. Max Färberböck

131 min / Niemcy, Polska / wojenny

Kwiecień 1945 roku. Armia Czerwona wkracza do upadającego Berlina. To początek dramatu niemieckich kobiet, które, zdane na łaskę radzieckich żołnierzy, muszą wybierać między przeżyciem a szacunkiem do samych siebie. Wśród nich jest 30-letnia dziennikarka, Anonima (Nina Hoss). Ona również zostaje wielokrotnie zgwałcona przez żołnierzy zwycięskiej armii. Nie zgadza się jednak na rolę ofiary i postanawia bronić swojej godności. Chce znaleźć protektora, wysoko postawionego rosyjskiego oficera, który będzie jej „opiekunem”. Rolę tę przyjmuje uprzejmy i melancholijny major Andriej Rybkin (Jewgienij Sidikin).

 

W STARYM KINIE

CO MÓJ MĄŻ ROBI W NOCY…

Reż. Michał Waszyński

70 min / 1934 / Polska / komedia, musical

Roztańczona w rytm muzyki Jerzego Petersburskiego przedwojenna komedia opowiadająca historię bankrutującego przemysłowca. Roman Tarski traci majątek, ale postanawia ukryć ten fakt przed żoną. By zapewnić jej życie na dotychczasowym poziomie i spełnić wszystkie zachcianki, podejmuję pracę kelnera w nocnym lokalu. Z czasem kobieta, obawiając się zdrady, zaczyna nabierać podejrzeń i próbuje dowiedzieć się, co jej mąż robi w nocy… Akcja komedii w wyniku intrygi mającej na celu wyjaśnienie zagadki nabiera rozpędu i urzeka taneczną oprawą. Ostatecznie tajemnica wyjaśnia się, a uczciwy i pracowity przemysłowiec odzyskuje utracone pieniądze.