kino Muzeum

Opisy filmów i zwiastuny | Kwiecień 2018

NIĆ WIDMO

Reż. Paul Thomas Anderson

130 min /  2017 / USA / Dramat

Film wyróżniony 6 nominacjami do Oscara®: najlepszy film, najlepszy reżyser (Paul Thomas Anderson), najlepszy aktor pierwszoplanowy (Daniel Day-Lewis), najlepsza aktorka drugoplanowa (Lesley Manville), najlepsza muzyka, najlepsze kostiumy. Londyn, lata pięćdziesiąte. Słynny krawiec Reynolds Woodcock (Daniel Day-Lewis) wraz z siostrą Cyril (Lesley Manville) stanowią centrum brytyjskiej mody, ubierając gwiazdy filmowe, rodzinę królewską, socjetę, damy i debiutantki. Wszystko to w wytwornym stylu The House of Woodcock. Przez życie Woodcocka przewija się mnóstwo kobiet, inspirują go, towarzyszą, lecz on wciąż pozostaje kawalerem. Aż do momentu, w którym w jego życiu pojawia się Alma (Vicky Krieps), która wkrótce staje się jego muzą i kochanką. Jego uporządkowane życie burzy miłość.

 

DO ZAKOCHANIA JEDEN KROK

Reż. Richard Loncraine

111 min / 2017 / Wielka Brytania / Komedia

Sandra jest szczęśliwą mężatką i obraca się wśród śmietanki towarzyskiej. Wszystko zmienia się, gdy podczas jednego z wystawnych przyjęć przyłapuje małżonka na zdradzie z jej najlepszą przyjaciółką. Sandra z dnia na dzień traci swoje uporządkowane życie i przeprowadza do siostry, której nie widziała od lat. I chociaż Bif pod każdym względem jest jej zupełnym przeciwieństwem, to właśnie dzięki niej i jej zwariowanym przyjaciołom odkryje radość życia i… pasję do tańca! Być może pojawi się też szansa na nową miłość?

 

PREMIERA

DZIEWCZYNA WE MGLE

Reż. Donato Carrisi

128 min / 2017 / Francja, Niemcy, Włochy / Kryminał

Ekranizacja bestsellerowej powieści włoskiego mistrza kryminału - Donato Carrisi. W małej, odizolowanej od świata, górskiej mieścinie młoda dziewczyna wychodzi z domu do kościoła, ale nigdy tam nie dociera. Na miejscu zaginięcia pojawia się charyzmatyczny detektyw Vogel (Toni Servillo), znany z umiejętności manipulowania mediami. Kiedy poszukiwania nastolatki nie przynoszą rezultatów, bezpodstawnie kieruje swoje podejrzenia na nauczyciela literatury (Alesso Boni). Vogel ignoruje brak twardych dowodów i brnie w oskarżenia. W rozpętanej przez Vogla medialnej burzy wszyscy stają się podejrzanymi a sprawa zaczyna przyjmować niespodziewany obrót.

 

DZIK

Reż. Damian Lu Wenta, Łukasz Chojecki

75 min / 2017 / Polska / Film fabularno-dokumentalny

Akcja filmu rozpoczyna się pod koniec 1944 roku w lasach na terenach ziemi dzisiejszego województwa łódzkiego. Konfident pochodzenia holenderskiego o pseudonimie Peter po dwumiesięcznym pobycie w leśnym oddziale AK „Dzik'” nagle odłącza się od grupy partyzantów i dezerteruje. Kilka dni później w mundurze Wehrmachtu wydaje oddział Niemcom. Rozpoczyna się akcja o kryptonimie „Dzik” i pościg za oddziałem pod wodzą „krwawego kata tomaszowskiego gestapo” Georga Boettiga.

 

HAPPY END

Reż. Michael Haneke

107 min / 2017 / Austria, Francja, Niemcy / Dramat

Najnowszy film Michaela Hanekego z Isabelle Huppert, Jean-Louis Trintignantem oraz Mathieu Kassovitzem w rolach głównych. Kilka dni z życia bogatej mieszczańskiej rodziny. Dni, podczas których wyjdą na jaw długo skrywane sekrety. Pod najbardziej ironicznym z tytułów w dorobku Hanekego kryje się jeden z najbardziej intrygujących filmów twórcy – szokujący, a jednocześnie zaskakująco zabawny. Michael Haneke bierze pod lupę najgłębiej skrywane emocje i to, jak Internet, którego używamy do komunikacji ze światem, niepostrzeżenie zmienia nasze życie intymne i relacje z najbliższymi.

 

PREMIERA

NIE JESTEM CZAROWNICĄ

Reż. Rungano Nyoni

90 min / 2017 / Francja, Wielka Brytania / Dramat

Kilkanaście minut trwała w Cannes owacja na stojąco dla Rungano Nyoni i jej mrocznej baśni, której akcja rozgrywa się w Zambii. Uznana za czarownicę i jako sierota bezbronna wobec oskarżeń, dziewięcioletnia Shula zostaje wysłana do obozu dla wiedźm. Wykluczone ze wspólnoty, odizolowane kobiety zmuszane są do ciężkiej pracy i traktowane jako turystyczna atrakcja. Każda z czarownic ma przytwierdzoną do pleców białą szarfę - po to, by nie mogła odlecieć. W filmie taką szarfą jest realizm, za sprawą którego baśniowy, magiczny świat nigdy nie traci związku z rzeczywistością. Idealnie dawkowane egzotyka i swojskość, symbolika i obyczajowy konkret, a do tego spora garść poezji, szczypta humoru oraz zjawiskowa mała Maggie Mulubwa w głównej roli - to wszystko tworzy czarodziejską filmową miksturę, działającą jeszcze długo po wyjściu z kina.

 

NIGDY CIĘ TU NIE BYŁO

Reż. Lynne Ramsay

85 min / 2017 / Francja, USA, Wielka Brytania /  Thriller

Okrzyknięty kobiecą odpowiedzią na „Taksówkarza” film wybitnej reżyserki Lynne Ramsay („Musimy porozmawiać o Kevinie”). Pełen pasji i gniewu thriller, który zachwyca precyzyjnie skonstruowaną intrygą i mistrzowską grą Joaquina Phoenixa („Ona”, „Wada ukryta”, „Mistrz”). Całości dopełnia hipnotyzująca muzyka Jonny’ego Greenwooda z zespołu Radiohead. „Nigdy cię tu nie było” to historia pełnego sprzeczności mężczyzny (Joaquin Phoenix) z mroczną przeszłością. Działał zawsze sam i zawsze poza prawem: przez wiele lat przyjmował zlecenia, z którymi system sprawiedliwości nie dawał sobie rady i których nie chciał się podjąć żaden prywatny detektyw. Widział już prawie wszystko. Prześladujące go wspomnienia sprawiają, że chciałby, aby świat o nim zapomniał. Jednak, poruszony historią uprowadzonej dziewczyny, mężczyzna podejmie się jej odnalezienia. Gotowy na wszystko, by odnaleźć młodą kobietę, niespodziewanie otrzyma szansę ocalenia samego siebie.

 

WIEŻA. JASNY DZIEŃ

Reż. Jagoda Szelc

106 min / 2017 / Polska / Thriller psychologiczny

„Wieża. Jasny dzień.”,  thriller psychologiczny, objawienie Festiwalu Filmowego w Gdyni, to debiut reżyserski Jagody Szelc, tegorocznej laureatki Paszportu „Polityki”. Film został zakwalifikowany do prestiżowej sekcji Forum 68. Berlinale. Na parę dni przed uroczystością Komunii Świętej – małżeństwo Mulę (Anna Krotoska) i Michała (Rafał Cieluch) z kilkuletnim dzieckiem Niną odwiedza niecodzienny gość: niewidziana przez rodzinę od lat młodsza siostra Muli - Kaja (Małgorzata Szczerbowska), która jest biologiczną matką dziewczynki. Czy Kaja będzie starała się odzyskać dziecko? Rodzinie jej zachowanie wydaje się co raz bardziej dziwne. Wokół także dochodzi do wydarzeń, które trudno wyjaśnić.  Kościelna uroczystość się zbliża, a atmosfera między siostrami gęstnieje.  Wkrótce ma się okazać, że istnieje inny ważniejszy powód, dla którego Kaja wróciła.

 

KINOHISTORIA

NIEDOKOŃCZONY FILM

Reż. Yael Hersonski

88 min / 2010 / Niemcy, Izrael / Film dokumentalny

W maju 1942 roku do warszawskiego getta przybyła ekipa filmowa Urzędu Propagandy III Rzeszy. Operatorzy pracowali przez miesiąc, rejestrując sceny z życia ulicy, pokazując skrajną nędzę i świat dobrze odżywionych, wchodząc do zabiedzonych podwórek i wykwintnych restauracji, kreując świat kontrastów i pracując nad „uchwyceniem żydowskiego charakteru”. Zapis odnaleziono zaraz po wojnie, w niemieckich archiwach filmowych. Przez lata uważano go za prawdziwy portret życia w warszawskim getcie. Reżyserka Yael Hersonski postanowiła zbadać okoliczności powstania filmu. Na film składają się wspomnienia i komentarze ocalonych, fragmenty niesławnego filmu, sylwetki uchwyconych w kadrze niemieckich operatorów i przerażone spojrzenia filmowanych mieszkańców getta. Bohaterami filmu są nie tylko widoczni na ekranie mieszkańcy, ale także kilku ocalonych z Zagłady. Reżyserka konfrontuje ich z niemieckim filmem, wsłuchując się w ich komentarze. „Przechodziłam obok trupów, ale ich nie zauważałam. Nie byłam w stanie niczego poczuć. Jestem szczęśliwa, że dziś mogę płakać, że dziś jestem człowiekiem” - mówi jedna z rozmówczyń.

DYSKUSJA PO FILMIE

Prowadzący: dr Bartosz Filip - Filmoznawca, historyk filmu, wykładowca na Uniwersytecie Gdańskim.

 

KINOHISTORIA

HUBAL

Reż. Bohdan Poręba

126 min / 1973 / Polska / Film wojenny

Film przedstawia losy oddziału dowodzonego przez majora Henryka „Hubala” Dobrzańskiego. Dowódca wraz z częścią podległych mu żołnierzy po zakończeniu kampanii wrześniowej jeszcze przez kilka miesięcy toczył heroiczną walkę partyzancką. Film Bohdana Poręby był nominowany do Złotych Lwów podczas pierwszej edycji Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych (1974).

Przed projekcją filmu „Hubal” o godzinie 16.30 odbędzie się spotkanie z Łukaszem Ksytą, autorem biografii Majora Hubala.